Výsledky hlasování dnes oznámila místopředsedkyně sněmovní volební komise Monika Jarošová (SPD).

Pěnčíková byla do čela komise vybrána nejtěsnější většinou, obdržela 84 ze 167 odevzdaných hlasů. Pravděpodobně pro ni hlasovali i poslanci ANO a ČSSD. Jurečka dostal 53 hlasů, Holík 18 hlasů.

Úhyn ryb na řece Bečva v okolí hustopečského mostu v neděli 20. září odpoledne.
V kauze otrávená Bečva padlo obvinění. Míří do Rožnova. Co na to říkají lidé?

V souladu s dohodami má každá ze sněmovních frakcí v komisi jednoho zástupce. Svá zjištění má komise, jejíž vznik dolní komora schválila v dubnu, předložit do pěti měsíců od svého vzniku. Komise má řádně přezkoumat postup zúčastněných orgánů v souvislosti s ekologickou havárií. Svá zjištění může předat policii a podat trestní oznámení, pokud objeví nějaká pochybení.

Opozice iniciovala vznik komise zejména kvůli vleklému vyšetřování a nejasnostem s ním spojeným. Vyšetřovatel až koncem června obvinil jednoho člověka a jednu firmu z oblasti Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku pro podezření ze spáchání dvou trestných činů. Obviněnému člověku hrozí až pětiletý trest odnětí svobody, firmě zákaz činnosti a peněžitý trest.

Senátorka Jitka Seitlová (KDU-ČSL)
Senátorka Seitlová: Ekologické havárie jako na Bečvě by měl řešit kraj

Znalec stejně jako ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) již dříve vyloučili, že by původcem otravy byla chemička Deza z holdingu Agrofert. Server iDNES.cz uvedl, že posudek podezřívá z otravy řeky kyanidy firmu Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku. Její ředitel Oldřich Havelka to na dotaz ČTK opakovaně odmítl.

Ekologická havárie zasáhla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

Na náměstí ve Valašském Meziříčí se v neděli 23. května 2021 uskutečnila další demonstrace ze řeku Bečvu bez jedů. Na snímku hlavní organizátor Jan Husák (vlevo v klobouku) a Stanislav Pernický z rybářského svazu (s mikrofonem)
Lidé na náměstí opět demonstrovali za Bečvu, strhali posudek znalce