„Záměrem firmy je zrekonstruovat budovu na polyfunkční dům s jednopokojovými až třípokojovými byty a komerčními prostory. Radní souhlasili s prodejem za částku 9 milionů 800 tisíc korun, ale záměr musí ještě koncem srpna posvětit zastupitelé,“ řekla mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová.

V těsné blízkosti budovy se nachází i parkoviště, jež by mohli využívat nájemníci.

Historie budovy

Rozlehlá budova, která se nachází v blízkosti kina Hvězda a nové nákupní galerie, změnila během posledních desetiletí několikrát vlastníka. V padesátých letech zde sídlila projektová firma, později vojenský soud. Po sametové revoluci spadla do klína ministerstvu spravedlnosti a plánovalo se, že zde bude mít sídlo Krajské státní zastupitelství.

Městu se podařilo objekt v roce 2009 získat bezúplatně do svého majetku, ale jak se časem ukázalo, nebyla to šťastná volba.

„V darovací smlouvě se totiž radnice zavázala, že provede do roku 2019 rekonstrukci objektu a nejméně po dobu desíti let pak nemovitost využije pro výkon veřejné správy,“ vysvětlila mluvčí.

Pokuta pro město

Pokud Přerov tento závazek nesplní, zaplatí státu smluvní pokutu ve výši 7 milionů 850 tisíc korun.

„Zastupitelstvo z důvodů jiných záměrů nikdy nevyčlenilo v rozpočtu desítky milionů korun, které by byly potřebné na rekonstrukci této budovy. Takže dnes stojíme před faktem, že město pokutu zaplatí. Proto zájem o odkoupení budovy pro tento podnikatelský záměr vítáme,“ konstatoval náměstek přerovského primátora Pavel Košutek (ANO).

Kvůli rekonstrukci objektu pro potřeby bydlení ale bude nutná změna územního plánu.

„V tom původním je totiž občanská vybavenost, protože zde dříve byly kanceláře, a nyní se musí změnit na bydlení. Celý proces může trvat až rok,“ doplnil.

Neuděláme chybu, zní z radnice

Podle jeho slov má opavská firma, která chce objekt odkoupit, dobré jméno a městu nehrozí, že by se nechalo napálit jako v případě prodeje domů ve Škodově ulici. Firma Opera Bohemia tehdy slibovala, že v bývalém romském ghettu postaví nové polyfunkční domy s byty, ale zkrachovala a město nakonec muselo parcely znovu odkoupit od insolvenčního správce.

„Neuděláme takovou chybu, jako naši předchůdci a smlouvy ošetříme tak, aby podobný scénář nenastal,“ ujistil Pavel Košutek.

Armádní dům patří k nemovitostem, pro něž zástupci radnice nenašli dlouho využití. K prodeji objekt nabídli už v zimě roku 2017, vážného kupce ale našli teprve nyní.

Zastupitelé rozhodli, že se Přerov zbaví zchátralých a nevyužitých budov v únoru loňského roku. Město si ale ponechalo ve svém majetku některé historické budovy na náměstí - například bývalý Blažkův dům.