Kdysi honosná čtvrť u nádraží dnes připomíná Las Vegas

Náhodný cestující, který zrovna vystoupil na nádraží z vlaku, si musí připadat, jako kdyby místo do Přerova zabloudil do Las Vegas. U východu z nádražní budovy ho vítá obří nápis, zvoucí do kasina, hned vedle je sázková kancelář.

Výlohu hudebního baru U Polívky, která láká v sobotu na živou muziku, zdobí portrét jazzového trumpetisty. Zábavy si ale u přerovského nádraží příliš neužijete. Za první republiky výstavní třída s hotely Grand a Přerov, je dávno minulostí.

Luxusní apartmány a heringšmausy

Věhlasný Grandhotel u nádraží, který nechal vybudovat majitel Josef Lipner, byl slavnostně otevřen v roce 1934. Za první republiky si ho velmi oblíbila místní smetánka - konaly se zde víkendové koncerty, rybí večírky - takzvané heringšmausy nebo silvestrovské slavnosti.

V Grandhotelu byl kromě prostorných kavárenských a jídelních místností také kulečníkový sál a zvláštní místnost pro hosty, zařízená do podoby lesní chaty. Ve dvorním traktu se našlo i místo pro zahradní posezení s kapacitou tisíc lidí. Kromě šedesáti pokojů zde bylo také pět luxusních apartmánů.

Sláva hotelu končí érou komunismu, kdy Josef Lipner o svůj majetek přišel. „I když se snažil v roce 1991 hotel získat zpátky, nepodařilo se mu to,“ vysvětlil už dříve Kamil Lukeš z Muzea Komenského v Přerově, které získalo do svých sbírek od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových část pozůstalosti po Josefu Lipnerovi.

Cenným svědectvím své doby byl třeba obraz Přerova od známého malíře Antonína Kubáta z roku 1943 s pohledem na zasněžený hotel, zajímavostí jsou i fotografie původního interiéru, dokladem minulosti je také porcelánová lampa nebo vyřezávaný stojan na květiny. Slavná minulost Grandhotelu už se nevrátí, přestože od jeho slavnostního otevření uplyne právě letos v prosinci devadesát let.

Bývalá sociální ubytovna v Tovární ulici je jednou z ostud města Přerova.
Ostudy Přerova, 4. díl: Bývalá sociální ubytovna v Tovární ulici

Bývalý Grandhotel patřil k chloubám města, výlohy zejí prázdnotou

„Osud této nemovitosti poznamenalo zpřetrhání vlastnické kontinuity po únorovém převratu v roce 1948, které trvalo až do roku 1990,“ líčí architekt a přerovský opoziční zastupitel Jan Horký (SpP). Při pohledu do katastru nemovitostí je na první pohled patrná roztříštěnost vlastníků. Z více než dvou desítek vlastníků zde mají trvalé bydliště pouze tři.

To je také důvodem toho, proč se dnes nedaří budově vrátit její zašlý lesk. „Problém je, že se tento objekt rozdělil na bytové jednotky. Mnozí majitelé v Přerově ani nebydlí, takže nemají zájem na tom, jak se tato budova chová. Nejjednodušší cestou je tedy levně objekt pronajímat,“ doplnil.

Za první republiky byla přitom Husova třída velkorysou vstupní branou do města. „Všichni známe historické fotografie Grandhotelu, který se vyjímal svou strohou, ale moderní architekturou. Ve stejné ulici byl ještě jeden hotel - Přerov. Před sto lety se necestovalo tak rychle, takže se lidé po příjezdu do města potřebovali někde ubytovat,“ vysvětlil.

Zchátralé budovy u "mašinky" u nádraží, které kdysi patřily Českým drahám, jsou podle hlasování v anketě Přerovského deníku třetí největší ostudou města.
Ostudy Přerova, 3. díl: Zchátralé budovy u mašinky u nádraží

Architektonicky nejzajímavější je podle něj budova Elektra. Ve své době to byl unikát. „Je to jeden z mála pokusů předního českého architekta Bohuslava Fuchse postavit ocelový skelet. Druhou budovou s ocelovým skeletem v Přerově je pak objekt na náměstí T. G. Masaryka 16, kde dnes probíhá rekonstrukce,“ uvedl jednu zajímavost. Objekt Elektra, kde měly za první republiky sídlo Středomoravské elektrárny, je památkově chráněný. Dříve stála hned naproti také známá socha Světlušky.

Potopený přerovský Titanic

Grandhotel byl v provozu ještě v devadesátých letech, kdy se už sice o honosném podniku nedalo mluvit, ale stále sloužil svému účelu. „Je velká škoda, že to vzalo takový smutný konec. Moje maminka sem ještě v šedesátých letech chodila na taneční zábavy a plesy, protože bydlela v Husově ulici,“ posteskla si paní Marie, která kolem denně chodí cestou na nádraží. „Teď je to tady zavřené, ale dříve tu byl aspoň Vietnamec, takže se tu dalo nakupovat,“ vzpomněla.

Cedule na dveřích budovy s nápisem Pasáž Grand hlásí, že je od června z technických důvodů zavřeno. Přízemní prostory, ve kterých byla kdysi prodejna, jsou prázdné, dveře zamřížované.

Šéfka Sociálních služeb města a Domova pro seniory v Přerově Jana Žouželková.
Ředitelka, která čelí obvinění ze šikany: Počkám na vyšetření všech stížností

V přízemí sousedního objektu Elektra je second hand, ale zákazníci sem chodí. Prosperuje také prodejna Přerovská lidovka. „V objektu proběhla velká rekonstrukce, dělaly se tu i stupačky a podobně. Máme hodně zákazníků a obchod má svá pozitiva, protože je ve skvělé lokalitě v blízkosti nádraží,“ shrnul jeden ze spolumajitelů řetězce Vladimír Bajer. „S Přerovskou lidovkou máme další plány, ale ty zatím nechci prozrazovat. Budova, ve které se nacházíme, je ve společenství vlastníků,“ dodal.

Na kdysi honosné třídě se ale nacházejí i objekty s prázdnými výlohami. Čím více se přibližujeme k nádražní budově, tím více je zatemněných oken.

Změní se okolí nádraží?

Je šance, že se někdy vzhled vstupní brány do Přerova změní? „Poslední dům v řadě Husovy ulice ve vlastnictví města je rohový objekt se Škodovou ulicí,“ uvedl náměstek primátora Miloslav Dohnal, který má na starosti majetek. Opoziční zastupitel Jan Horký je přesvědčen o tom, že stavba průpichu nové možnosti otevřela.

„Díky tomu, že zde vznikl průpich, dostala tato ulice příležitost stát se příjemnou městskou třídou, protože už není tolik zatížena dopravou a působí skoro až mrtvě. Myslím si, že by se měl nejdříve scelit celý prostor mezi bývalým Grandhotelem a nádražím, protože jsou tam momentálně tři vlastníci - město, kraj a České dráhy a každý vlastní kousek veřejného prostranství, což je dosti nešťastné,“ soudí.

Na únorovém jednání zastupitelstva v Přerově vystoupili bývalí zaměstnanci Domova pro seniory, kteří viní ředitelku tohoto zařízení ze šikany.
Kvůli obvinění ředitelky Domova pro seniory ze šikany se hlásí další poškození

„Když to majetkově scelíme a město přijde s jednotnou vizí, jak prostor upravit, může to navázat na celkovou proměnu této lokality až ke Škodově ulici včetně areálu Juty. Pevně doufám, že se podaří jednání s Jutou, abychom zase majetkově scelili pozemky a připravili je pro výstavbu bytů. Lokalita pak dostane úplně nového ducha a škarohlídům, kteří tomu nevěří, nezbývá, než ukázat podařené příklady jinde. Lokalita může být v budoucnu opět velmi žádaná,“ věří Horký.

Problémovým lokalitám v Přerově se budeme věnovat i nadále a rádi je rozšíříme i o vaše tipy. Pokud máte námět na další ostudná či zanedbaná místa, zašlete svůj tip na e-mail: petra.polakova-uvirova@denik.cz

Anketa k tématu


Nahrává se anketa ...