Volební místnosti se otevřou v pátek 12. a sobotu 13. října.

O křeslo hejtmana bude bojovat například Marian Jurečka, zemědělec z Rokytnice u Přerova, který je jedničkou na kandidátce KDU – ČSL.

„Dvojkou" za TOP 09 a Hnutí starostů a nezávislých je zase starosta Troubek Radek Brázda. Není ale jediným prvním mužem na radnici z Přerovska, který se rozhodl v krajských volbách kandidovat.

Do voleb za stejnou stranu jde i starosta „vesnice roku" Tučína Jiří Řezníček, který je na dvacátém místě, a nebo starosta Beňova Ivo Pitner.

Své zastoupení má i Přerov – na devátém místě je totiž náměstek primátora Přerova Dušan Hluzín.

"Vévéčka" vůbec nekandidují

Věci veřejné se naopak rozhodly, že letos v Olomouckém kraji vůbec kandidovat nebudou.

„V kraji nám odešly dvě poslankyně, což je pro stranu jako takovou velká rána. Rozhodli jsme se tedy letos voleb vůbec neúčastnit a budeme se soustředit až na ty parlamentní," shrnul místopředseda Věcí veřejných a šéf krajské rady Jiří Kohout. Podle něj se ale v některých krajích v republice kandidáti za VV objeví.

Na známé tváře z komunální politiky vsadila na Přerovsku sociální demokracie.

Na čtvrtém místě kandidátky je náměstek hejtmana Radovan Rašťák, který pochází z Přerova.

„Osmý je místostarosta Lipníku nad Bečvou Pavel Šoltys, šestnáctku má přerovská radní Šárka Krákorová Pajůrková a osmnáctý je pak Miroslav Kapoun, bývalý poslanec z Kojetína," uvedl předseda okresní organizace ČSSD Václav Zatloukal.

Hranický lékař dvojkou

Návrat do politiky chystá bývalý přerovský místostarosta Martin Kučera, jenž se objeví na pátém místě kandidátky ODS.

„Nominaci ale získal i Jiří Venclík z Kojetína, který je desátý, či starosta Tovačova Leon Bouchal na třinácté pozici," uvedla manažerka oblastní kanceláře ODS Patricia Sládečková.

Na kandidátce strany se ale objevuje i jméno starosty obce Týn nad Bečvou Josefa Vaculína či náměstka přerovského primátora Michala Záchy.

Třináct osobností z Přerovska nominuje do kraje KSČM.

„Dvojkou na kandidátce je lékař z Hranic Ivan Sumara, šesté místo má stávající členka krajského zastupitelstva a starostka Milenova u Drahotuš Milada Vašíčková," prozradil předseda okresní a krajské organizace strany Ladislav Mlčák.

Podle Miloslava Pospíšila z olomoucké pobočky Českého statistického úřadu jsou už přípravy na volby v plném proudu.

„V této fázi připravujeme pracoviště na pověřených obecních úřadech. Registry kandidátů neustále aktualizujeme, testujeme komunikaci a průchodnost zpracování voleb," shrnul. Kandidátní listiny by měly být zveřejněny na oficiálních stránkách Českého statistického úřadu www.volby.cz počátkem října.