„Členové seskupení si říkají Jezerničtí páni díky jedné z jejich představitelek. Ta má na naši obec vazby a dříve nás o povolení užívat právě tohoto jména požádala. Už dvakrát u nás své vystoupení skupina ukázala. Tuto oslavu jsme uchopili v historickém pojetí, jinak jsme ale akci uspořádali jako klasické obecní slavnosti," řekl místostarosta obce Milan Šelle.

O dva měsíce dříve než v Jezernici proběhla oslava 660 let obce také v sousedním Slavíči.

„Náhoda to asi není. Už v té době byly obce v oblasti Jantarové stezky pomalu osídlovány. Navíc v okolí už stály hrady Helfštýn a Drahotuš, odkud se Jantarová stezka hlídala," doplnil místostarosta.

S přípravou akce obec začínala už přibližně půl roku předem. V souvislosti s touto příležitostí dokonce v posledních měsících vznikla zajímavá obrázková publikace, v níž zájemci najdou jednotlivá místa a budovy Jezernice, jež fotografové zachytili jak letos, tak před mnoha desítkami let.

„Publikaci jsme sestavili z historických a zároveň i současných fotografií. Stejné objekty jsme nyní nafotili pokud možno ze stejného místa jako naši předkové," doplnil místostarosta Še­lle.

Součástí programu však nebyly jen ukázky šermu, středověkých zbraní či pohádky pro děti. Nechyběla ani cimbálovka Okybača nebo multižánrové smyčcové kvarteto Arrhythmia. Už dopoledne se na trávníku připomněli i místní fotbalisté. Oslava třiceti let od založení oddílu se konala paralelně s akcí obce. Veřejnosti se představil i maskot vesnice Jezerníček.

„Jsem v kostýmu vůbec poprvé, ale nikdo mě do něj nutit nemusel. Dělám na obci brigádu a je možné, že v budoucnosti se jako maskot budu vyskytovat i na dalších akcích," prozradil čtyřiadvacetiletý Marek Libosvár.