Třicet let svobody a výročí sametové revoluce v listopadu 1989 si Přerované připomenou na několika místech. Není to ale proto, že by lidé chtěli tolik vzpomínat. Důvodem je fakt, že na oficiálních oslavách města dostanou prostor jen dva řečníci - primátor Přerova Petr Měřínský (ANO) a první polistopadový starosta Petr Dutko.

Reakcí na skutečnost, že se nedostanou ke slovu například zástupci Konfederace politických vězňů, Sokolů nebo Svazu bojovníků za svobodu jsou mítinky v režii spolku Milion chvilek pro demokracii. První se uskuteční v pátek 15. listopadu od 16 hodin na náměstí T. G. Masaryka v Přerově.

„Naše akce je reakcí na naprosto nepřijatelnou cenzuru při výběru řečníků na oficiálním shromáždění města. Přímí účastníci třetího odboje a událostí listopadu 1989 byli nahrazeni primátorem za hnutí ANO a prvním polistopadovým starostou Petrem Dutkem, který byl v minulosti členem KSČ. Třicáté výročí sametové revoluce je příležitostí k bilancování. A bilance uplynulých let skutečně nevyznívá pro demokracii dobře,“ řekl za organizátory shromáždění Zbyněk Horváth.

Přijdeme se vyjádřit, zapálíme svíčku

Další setkání se uskuteční v neděli 17. listopadu od 17 hodin na náměstí Přerovského povstání - tedy na místě, kde před třiceti lety revoluce začala a scházeli se zde občané. I tuto akci pořádá spolek Milion chvilek pro demokracii, ale zúčastní se jí i zástupci některých opozičních stran a občané.

„Připadá mi, že nám někdo sebral naše ústavní právo svobodně se vyjádřit. Svíčku tedy přijdeme zapálit 17. listopadu na místě, kde se Přerované scházeli před třiceti lety,“ řekla Kamila Svobodová z Československé obce legionářské v Přerově.

Sametovým kvízem a položením svíčky na náměstí Přerovského povstání u kina Hvězda si připomenou revoluci i místní Piráti. I jim vadí, že se oficiální oslavy města zúžily pouze na dva proslovy.

„Připomíná to období před rokem 1989, kdy se nedával prostor všem. Pan primátor z toho nechce mít protivládní demonstraci, ale téměř ji vyvolává,“ konstatoval Jaromír Horký, zástupce přerovských Pirátů.

Senátorka přijede jen na mši

Senátorka Jitka Seitlová sice 17. listopadu do Přerova přijede - ale jen na Mši svatou, která začne v 18 hodin v kostele sv. Vavřince.

„Sedmnáctý listopad strávím v Odrách, ale i Lipníku a Hranicích. Do Přerova tedy přijedu jen na Mši svatou,“ přiblížila svůj program senátorka.

Setkání s účastníky revolučních událostí v roce 1989 pořádá ve čtvrtek 14. listopadu v 17 hodin v Korvínském domě na Horním náměstí v Přerově místní ODS.

„Na setkání jsme pozvali i pamětníky, kteří tehdy stáli u zrodu Občanského fóra,“ nastínil náměstek primátora Michal Zácha (ODS).

Primátor k věci

Přerovský primátor Petr Měřínský (ANO) vysvětlil, že si chtějí účastníci vzpomínkového shromáždění, které se uskuteční v neděli 17. listopadu od 16.30 na náměstí T. G. Masaryka, pouze připomenout události před třiceti lety.

„Tato akce je tradičně pořádána jako vzpomínka na výročí 17. listopadu, nikoliv jako akce, na které by lidé měli prezentovat své vlastní politické názory a měnit ji na protivládní demonstraci. Z toho samozřejmě vyplývá i výběr řečníků,“ zdůvodnil.

„Pokud někdo veřejně prezentuje, že tato pravidla respektovat nehodlá, je podle mého soudu samozřejmé, že mu pořadatel této akce vystoupit neumožní. Jiným oslavám k výročí tohoto svátku město nebrání, na nich mohou zájemci svoje názory veřejně prezentovat,“ uzavřel primátor.