Na oběti Přerovského povstání se bude 2. května vzpomínat na dvou místech – u památníku v olomouckých Lazcích, a pak i v Přerově.

Kolona historických vozidel

Hlavní program oslav konce války se ale uskuteční o den později – v neděli 3. května. V 15 hodin dorazí na Horní náměstí kolona historických vozidel s vojáky československé armády z roku 1945.

„Přerovská zastávka bude součástí unikátní výpravy několika desítek nadšenců, kteří se vydají v rámci historické rekonstrukce po stopách bojů československé vojenské jednotky na východní frontě v závěrečné etapě války," přiblížil Petr Sehnálek z Muzea Komenského v Přerově.

Právě českoslovenští vojáci osvobodili několik desítek moravských měst a vesnic a týdenní cesta z Pováží až do Prahy má tyto události přiblížit.

Jednu z posledních přerovských obětí druhé světové války – Karla Bradu – připomene pietní akt na Tyršově mostě, spojený s odhalením jeho pamětní desky. Uskuteční se v 16 hodin.

Výstava v Muzeu Komenského

V 17 hodin pak začne v Muzeu Komenského v Přerově výstava s názvem „Co chtěli tito lidé prokázat?" a „Operační cíl Přerov. " Výstava je věnována obětem Přerovskému povstání a osvobození města.

„Název výstavy parafrázuje německou vyhlášku o potlačení povstání a vyhlášení stanného práva. Přerovské události mají významné místo v našich novodobých dějinách, a proto si výstava klade za cíl objasnit právě to, co „chtěli tito lidé prokázat" – bojovat proti nenáviděným okupantům a vyhnat je ze svého města a své země," doplnil Petr Sehnálek.

Dobová taneční zábava na zámku

Rušno bude v okolí zámku až do večera – od 19 do 22 hodin se na nádvoří zámku uskuteční dobová taneční zábava.

Pietní akty

Oslavy konce druhé světové války budou pokračovat i následující týden. Ve čtvrtek 7. května položí lidé věnce a květiny u Pomníku u Meopty a pomníčku u Želatovských kasáren.

Osmého května se uskuteční na obvyklých místech pietní akty – v 9 hodin u pomníku na třídě Generála Janouška, v 10.15 hodin na Městském hřbitově a v 10.45 u Pomníku Rudoarmějce v Želatovské ulici.

ČTĚTE TAKÉ: Pietní akty se v květnu konají v několika obcí na Přerovsku

Program v Želatovské ulici

Od 11.45 do 14 hodin se mohou návštěvníci těšit na pestrý program s celou řadou ukázek v Želatovské ulici.

„Lidé mohou obdivovat modely tanků a letadel, zhlédnou ukázky výcviku policejních psů nebo hasičské techniky. Do Přerova zavítá také Vojenský veterán klub Sedmizubec Boskovice a připravena jsou i různá vystoupení," prozradila mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

V sobotu 9. května bude v době od 9 do 17 hodin přístupná veřejnosti pozorovatelna civilní obrany v Dluhonicích.