Letos v červenci oslaví sedmdesáté osmé narozeniny, a pokud byste jí chtěli popřát, můžete to udělat třeba na plovárně. Při troše štěstí bude stát před vámi ve frontě na tobogán.

Zcela jistě byste ale paní Štefanovou potkali v hranickém Klubu seniorů. Navštěvuje ho několikrát týdně.

„Těší mě, že má tak bohatou náplň. Každý se tu může zabavit po svém. Konají se tady počítačové a jazykové kurzy, cvičíme zde, nebo si jen tak povídáme u kávy a zákusků,“ věrně vystihuje atmosféru svého druhého domova, jak mu říká, sympatická paní Ludmila.

Ona sama absolvuje všechny jmenované aktivity pravidelně a ví, proč to dělá. Díky internetovému kurzu je například ve spojení se svými vnoučaty, jež pobývají v zahraničí.

„Nedávno mi vnuk napsal, že jsem asi jediná babička, která je přihlášena ve facebooku,“ směje se vitální žena, která se před penzí živila jako učitelka tělocviku na hranickém gymnáziu.

Radost ze sportu a pohybu má dodnes. Kromě aerobiku a relaxačního cvičení na velkých míčích chodívá s dalšími členy klubu seniorů pravidelně plavat a nebojí se ani jízdy na tobogánu. V oblibě má i kolo, pétangue, golf a další náročné i odpočinkové sporty. Občas ale své pohybové aktivity ráda prokládá účastí na zeměpisných a jiných přednáškách.

„Nedávno přednášel v klubu seniorů pan doktor Juračka na téma impresionismus. Bylo to hodně poutavé a zajímavé,“ vzpomíná na jednu z posledních paní Štefanová.

Už třetím rokem se energická paní učí němčině. „Za války jsme ji měli povinnou, ale pak jsem ji úspěšně zapomněla, stejně tak jako ruštinu,“ usmívá se potutelně a vzápětí prozrazuje svou další zálibu. „Moc ráda luštím křížovky a sudoku – to je moje velká ztráta času,“ přiznává.

Volný čas „utrácí“ paní Štefanová s klubem seniorů i na zájezdech, divadelních představeních nebo výletech po okolí. „Nejhorší je zůstat na stará kolena doma sám. Znám pár takových lidí. Jsou permanentně naštvaní a otrávení, utápí se ve svých vzpomínkách a bolestech,“ říká a znovu vzpomíná svůj druhý domov.

„V našem klubu nikdo nemůže říct, že by se cítil osaměle. Tady zjistíte, že rozhodně sami nejste. Dělíte se o své zážitky, zjišťujete, že radosti i starosti má každý, navzájem je sdílíte a je vám pak z toho mnohem lépe u srdce,“ tvrdí.

Koncem července oslaví tato dáma své sedmdesáté osmé narozeniny. O tom, kdo si s ní v ten den připije na zdraví, nemůže být pochyb. „Moji kluboví přátelé,“ potvrzuje s úsměvem na tváři paní Ludmila Štefanová, žena, která bezesporu objevila svůj vlastní recept na štěstí.