Rekonstrukce Ornitologické stanice Muzea Komenského v Přerově - investice za zhruba 100 milionů korun - má za sebou první etapu.

Po dokončení stavby nové budovy projde razantní proměnou ta stávající. Práce začnou v červenci a definitivně u konce by měly být v příštím roce, kdy se prostory zpřístupní návštěvníkům.

„Novou budovu přebíráme do dočasného užívání, ale zatím do ní lidé nebudou mít přístup. Stěhujeme sem knihovnu, preparáty a veškeré sbírky. V depozitáři bude uloženo v posuvných skříních na sedm tisíc preparátů. Zároveň dáváme bokem exponáty, které se stanou součástí nové výstavy Ptáci Česka. Ta bude čítat na 370 druhů,“ přiblížil vedoucí Ornitologické stanice v Přerově Josef Chytil.

S přípravou nové expozice pomáhá i přední odborník a bývalý šéf Ornisu Jiljí Sitko. Ten stál před lety u zrodu unikátní ptačí sbírky.

„Vytvořili jsme ji tehdy tak, že jsme koupili sbírky od soukromých sběratelů, což byl jeden přísun materiálu. Pak jsme prohlédli kabinety všech škol na Moravě a díky referátu školství jsme z nich mohli vzít zajímavé věci, které neměly charakter učebních pomůcek, ale jednalo se spíše o muzejní předměty, jež nešlo využít pro pedagogickou práci,“ popsal Jiljí Sitko.

Nová budova Ornitologické stanice v Přerově je hotová, 13. 5. 2022
Nová budova Ornisu je hotová, čeká na kolaudaci

Třetí největší v ČR

Tak se podle něj podařilo vytvořit sbírku, která je třetí největší v České republice po Národním muzeu v Praze a Moravském zemském muzeu v Brně.

„Je zde velké množství našich ptáků, zatímco velká muzea vlastní více těch exotických. Co se týče ptáků Česka, jsme na tom možná lépe než Národní muzeum - právě díky tomu, že jsme koupili tolik sbírek,“ dodal.

Ornitologové nyní vybírají zajímavé kousky do nové expozice Ptáci Česka, která se má stát hlavním lákadlem. Tvořit ji budou ty nejkvalitnější preparáty.

„Předpokládáme, že tam budou samci, samice a mladí ptáci, aby se návštěvníci na výstavě naučili poznávat ptáky a viděli variabilitu jednotlivých druhů. Výběr bude probíhat podle toho, jak je pták kvalitně preparovaný. Vzácností sbírky je třeba drop hřívnatý, což je pták, který se vyskytuje na východě Evropy, a k nám zalétá jen výjimečně,“ zmínil jednu zajímavost. Příprava expozice potrvá zhruba rok.

Podle vedoucího Ornisu Josefa Chytila se díky zápůjčkám z muzeí podařilo získat i druhy, které v expozici dosud chyběly.

„Navíc zde budou vystavena i vajíčka od velkého počtu druhů, což je v republice unikát,“ podotkl.

Oologická sbírka vajec ptáků v Ornisu čítá na 13 tisíc kusů.

Lidé ocení i to, že budou popisky u jednotlivých druhů ptáků v angličtině i latině.

„Podstatný je i katalog a díky připojení na internet si budou moci návštěvníci na místě vyhledat, co potřebují,“ řekl. Expoziční prostor se podle něj rozšíří o výstavní sál.