Festival Velká Morava fest se v Přerově uskuteční 13. července a jeho hlavními hvězdami jsou Ewa Farna, Michal Hrůza, Janek Ledecký, Pokáč, Anna K. , kapely No Name, 05 a Radeček a Legendy se vrací. Rozpočet na akci je 4 miliony korun a organizačně ji zajišťují Kulturní a informační služby města ve spolupráci s produkční společností Petarda Production.

Proti místu konání festivalu v parku Michalov, který město jindy úzkostlivě střeží a platí zde různá omezení, se zvedla první vlna odporu už na jednání zastupitelstva loni v listopadu. Opoziční zastupitelé ze Společně pro Přerov namítali, že je park Michalov významným krajinným prvkem, v jeho blízkosti se nachází Malá a Velká Laguna či Žebračka. Nápor osmi tisícovek návštěvníků podle nich území nezvládne.


Nahrává se anketa ...

Petiční výbor shromáždil v minulých měsících na devět set podpisů pod peticí za změnu místa konání. Nejvíce se jich sešlo na Ornitologické stanici. „Hlavní myšlenkou je ochrana parku Michalov. Místo je opravdu nešťastně zvolené a lépe dostupné by pro festival byly jiné lokality - například výstaviště nebo areál letiště. Na výstavišti lidé nedupou po trávě, ale po asfaltu,“ míní členka petičního výboru Anna Němecová.

Iniciátorům vadí hluk

Že budí místo konání festivalu rozporuplné reakce, potvrzuje také Martin Čechál, který sbírá podpisy v ulicích města. „Část lidí s festivalem v Michalově souhlasí a chtějí, aby se tam konal. Většina oslovených byla ale proti a podporují nás. Je to klidové místo, kam se chodíme radovat z pěkné přírody. Podle mě je to parazitování na této krásné lokalitě,“ soudí Čechál.

Většinu lidí, kteří se pod petici podepsali, přesvědčily argumenty ornitologů. „Hlučná akce může podle ornitologů přerušit hnízdění mnoha ptáků a vyrušit je z klidu. Mohou odletět a už se nikdy nevrátí. V členitém parku navíc nejde ohlídat chování tak velkého množství lidí. Tisíce lidí nebudou stát na jednom místě, ale budou korzovat,“ řekl s tím, že problémem bude i parkování.

Na hradbách v Přerově se na prvního máje opřeli do strun kytaristé, kteří se snažili překonat loňský rekord v počtu hráčů na strunné nástroje na jednom místě. Filmové hity si společně zahrálo 71 muzikantů. 1. 5. 2023
Kytarový happening v Přerově se blíží. Jaké skladby zazní z hradeb tentokrát?

Obří festival v parku dokonce glosuje komiks, kterým petenti na akci reagují. „Jeden obrázek zachycuje vyhlášku města, zapíchnutou na pahýlu stromu, na dalším je pokyn pro ptáky - do 13. července dohnízdit!,“ zmínil Čechál.

Podle opozice jsou v Přerově vhodnější místa, kde by se mohl festival konat. „Proti festivalu v zásadě nic nemáme, ale cítíme jako nezbytně nutné jej přesunout z Michalova do lokalit, které nejsou tak kolizní - nabízí se výstaviště, letiště, ale třeba i areál Juty, který spolu s pozemky města nabízí větší plochy a je lépe dopravně dostupný. Navíc za jeho zdmi v areálu pivovaru probíhají festivaly. Může se tak otevřít nové místo pro pořádání akcí,“ navrhuje zastupitel Jan Horký (Společně pro Přerov).

Zóna pro děti i tisíc parkovacích míst

Radní jsou ale přesvědčeni, že s pomocí pořadatelské služby je možné i velký dav návštěvníků ukočírovat. „Festival bude probíhat výlučně na travnaté ploše, která byla už před dvaceti lety určena pro kulturní akce. Bude oplocen s výhradním vstupem a výstupem do Bezručovy ulice, tedy v opačném směru než do parku Michalov. Areál festivalu bude hlídat ochranka a pořadatelská služba, park bude zabezpečen pracovníky technických služeb a městské policie,“ shrnul náměstek primátora Miloslav Dohnal (Pomáháme městu - ODS).

Takto vypadalo loňské vystoupení kapely No Name v Přerově: 

Zdroj: Petra Poláková - Uvírová

Velká část plochy parku je dnes ohrazena plotem, a ta zbylá bude oplocena mobilním hrazením s ostrahou. „Tak je možné korigovat efektivně pohyb návštěvníků. Navíc jsme areál doplnili zónou pro děti, aby ho rodiny s ratolestmi nemusely po dobu festivalu vůbec opouštět. Pro mimopřerovské je připravena tisícovka parkovacích míst - u Laguny, na takzvané cirkusové louce a na dalších místech,“ doplnil.

Přerovský pivovar Zubr slavil v pátek 151. narozeniny. Počasí se vydařilo, takže jeho branami prošly davy lidí.
Přerovský pivovar slaví narozeniny. S kapelami Pirillo a Wohnout

Podle přerovského primátora Petra Vrány (ANO) město po prvním ročníku festival vyhodnotí, a pak se rozhodne, zda v parku zůstane. „Určitě vyhodnotíme veškeré dopady festivalu, ať už chování návštěvníků, hluk nebo parkování, abychom věděli, zda v parku uspořádat i příští ročník. Nebereme to jako dogma a nebráníme se ani jiné variantě. Pořád si ale myslím, že by tato část parku Michalov měla sloužit kulturním akcím,“ uvedl přerovský primátor.

Podle něj bude návštěvníkům po dobu konání festivalu sloužit několik parkovišť, která pojmou stovky aut. „Záchytné parkoviště bude také u zemědělské školy,“ uzavřel.