Na vině zhoršení zdravotního stavu lidí trpících alergiemi je fakt, že je v ovzduší větší koncentrace pylu než obvykle. Odborníci pro to mají vysvětlení: většina stromů letos vykvetla najednou a už delší dobu panuje teplé a slunečné počasí.
„Čekárnu máme stále plnou a řada pacientů se na nás obrací i telefonicky. Letos je toho opravdu hodně, případů je asi o třicet procent více než v běžných měsících,“ popsala neúnosnou situaci přerovská alergoložka Božena Kalabusová.
Podle ní přispělo k nárůstu počtu nemocných i vrtkavé počasí. „V poslední době bylo stále slunečno, sucho a vál silný vítr. Koncentrace pylu v ovzduší je tedy větší. Situace se o něco zlepšila až poté, co se trochu ochladilo,“ dodala.
Nemocné v těchto dnech asi nejvíce dráždí odkvétající lísky a olše, v plné síle ale brzy nastoupí také sezona břízy. „Po ní začnou trápit alergiky kvetoucí trávy, což je typický problém května a června. V létě pak lidi obtěžují hlavně byliny – například pelyněk,“ řekla Kalabusová.
Že je letošní prudký nástup jara opravdu nepříjemný, potvrzují i pacienti v ordinacích. „Jakmile to začne, automaticky si kupuji balíky kapesníků. Kromě úporného svědění nosu a kýchání mě pálí také oči a jsem více unavená,“ popsala jedna z přerovských pacientek, která se potýká se sennou rýmou už od dětství.
Ta prý raději v kritickém období omezí pohyb a více se šetří. „Zaručený recept na to, jak pylovou sezonu přestát, asi neexistuje. Já osobně doporučuji spíše moderní léčbu a myslím, že se lidé, s výjimkou těžkých alergiků, nemusí nijak výrazně omezovat a mohou dělat téměř všechno,“ tvrdí přerovská alergoložka Božena Kalabusová.
Ta považuje za nejúčinnější preventivní léčbu mimo sezonu. „Během sezony pak volíme hlavně úlevové léky,“ podotkla dále lékařka. Značný nápor pacientů je také na dětské alergologii.
„Drží se to už asi měsíc, ale v posledních čtrnácti dnech se situace výrazně zhoršila. Svou roli sehrálo výrazné oteplení a také to, že všechny stromy rozkvetly najednou,“ shrnula dětská alergoložka z Přerova Ivana Lančová.
Podle ní přicházejí do ordinace nejčastěji děti předškolního věku kolem pěti let. „Výjimkou mezi pacienty ale nejsou ani batolata,“ uzavřela lékařka.