„Je toho mnohem více než v jiném období a jsme doslova zavaleni prací. Vrcholí totiž sezona bříz, takže jsou čekárny každý den přeplněné," potvrzuje přerovská alergoložka Božena Kalabusová.

Důvodem nárůstu počtu pacientů je podle odborníků především proměnlivé počasí. Slunce v kombinaci se suchem a větrem totiž nahrávají tomu, že je zvýšená koncentrace pylu v ovzduší. Pacienti trpí sennou rýmou, kýchají, slzí jim oči a kašlou.

„Dcera je alergická na pyly jarních stromů jako je bříza, takže jí už několik dní teče z očí a nosu. Nechodit ven není řešení, ale musí nosit sluneční brýle. Zvládnout toto období bez nosního spreje a léků proti alergiím je takřka nemyslitelné," líčí maminka jedenáctileté dívky z Přerova.

Zklidnění a úleva podle ní přicházejí pouze tehdy, když zaprší.

„Hodně se to zklidní, když je po dešti a trochu se ochladí. Sluníčko v kombinaci s pyly a prachem je asi to nejhorší, co může být. Po návratu z venku se tedy musí vždycky opláchnout," doplnila.

Spousta udýchaných dětí s alergiemi

Právě dětských pacientů jsou v těchto dnech plné ordinace.

„Vůbec se nezastavíme, v čekárně máme spoustu udýchaných dětí s alergiemi," popsala dětská alergoložka Ivana Lančová.

Sezona břízy by měla v následujícím období pozvolna doznívat. Aktuální koncentrace všech pylových alergenů bude ale podle odborníků výrazně ovlivněna počasím.

Z dalších pylových alergenů je poměrně hojný pyl jasanu, habru a topolu, jejich sezona už ale podle odborníků v nižších polohách doznívá.

Objevuje se i pyl vrby, ořešáku a postupně má přibývat i pyl buku, dubu a platanu. Začátek sezony trav se dá očekávat na konci první dekády měsíce května.