Náklady na rekonstrukci se odhadují na 5,3 milionu korun.

Monument u Hané dnes více než umělecké začátky známého sochaře připomíná odpočívadlo pro opilce, vracející se z nedalekého hostince.

Podobné využití má i kašna, která je ve značně zchátralém stavu.

„Vzhled kašny u Hané, která byla postavena v rámci bytové výstavby v sedmdesátých letech, spoluobčané dlouhodobě kritizují. Vodní prvek není funkční a v poslední době sem lidé spíše odhazují odpadky," popsal přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD).

Město nechalo zpracovat projektovou dokumentaci a o nové podobě prostranství debatovalo i s občany.

Lokalita se má stát v budoucnu oddychovým místem, jehož součástí bude nový vodní prvek i mobiliář. Práce by měly vypuknout ještě letos – pravděpodobně v létě.

Vizualizace nové podoby kašny u restaurace Haná v Přerově.

Těsně před emigrací

Autor plastiky u Hané Ivan Theimer je podepsán mimo jiné i pod známou olomouckou Arionovou kašnou.

Oprýskaná skulptura v Přerově je jedním z jeho prvních děl a vytvořil ji těsně před emigrací v roce 1968. Keramické plastiky symbolizují rostlinné motivy.

Theimer se stal ve Francii uznávaným autorem a v osmdesátých letech minulého století vytvořil pro Elysejský palác v Paříži, sídlo francouzského prezidenta, známou skupinu obelisků.

Z jeho dílny pochází také Monument lidských práv na Martových polích v Paříži.

„Úpravu sochařského díla jsme s autorem konzultovali. Z původních dvou až tří variant byla vybrána vítězná, a ta se také stala součástí projektu," upřesnil náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

Na velkou pasáž nejsou páky

Další zanedbané prostranství v Přerově, které se má ještě letos dočkat zvelebení, se nachází mezi školami v Palackého ulici.

Přestože byla v minulosti poblíž velké pasáže klidová zóna se zelení a lavičkami, v současné době slouží jako odstavná plocha pro zaparkovaná auta.

Město by chtělo lokalitě vrátit její původní lesk – náklady na úpravy se přitom pohybují kolem tří milionů korun.

Přestože mnozí Přerované dlouhodobě kritizují také zchátralý vzhled velké pasáže, která byla za první republiky vyhlášeným centrem obchodníků, město nemá páky, jak situaci změnit – objekty jsou totiž v soukromých rukou.

„Vlastník nám dnes nebytové prostory a bytové domy v pasáži nabízí k odprodeji. Jednání jsou na začátku, ale všechno je otázka ceny. Jde o lokalitu v srdci Přerova, a pokud by byla cena zajímavá, uděláme maximum pro to, abychom se nějak zkusili domluvit," doplnil Michal Zácha.