Na zámku v Tovačově nedávno obnovili mostek přes vodní příkop, na hradě Helfštýně je těsně před dokončením stavba nové ubytovny pro kováře a na zámku v Přerově pokračuje oprava nádvoří.

Stavební práce však nijak neovlivnili otevírací dobu památek. Turisté je mohou navštívit, i když na nich panuje čilý stavební ruch. Nově zrekonstruovaný most přes druhý vodní příkop na tovačovském zámku má statut technické památky.

„Most byl zbudován v devatenáctém století a je výjimečný systémem a dobou zpracování. Rekonstrukce přišla na 400 tisíc korun a nejnákladnější byla výroba scházejících dílů. Jsou zde původní dřevěné podlahy a zbrusu nová stylová branka zhotovená uměleckými kováři,“ informoval kastelán zámku v Tovačově Jaroslav Dostál.

Podle jeho slov ale novinkou v areálu zámeckého parku je také podium. „To jsme potřebovali kvůli spoustě kulturních akcí, které se zde v létě pořádají. Ať už je to Tovačovský portál, nebo Rozloučení s létem či Svatováclavské hody v září. Stavba zastřešeného podia přišla na 866 tisíc korun, protože je vyrobeno z exotického dřeva odolného vůči povětrnostním podmínkám,“ upřesnil Dostál.

Opravou prochází v těchto dnech také renesanční zámek v Přerově. Stavební úpravy se týkají nádvoří a tato investice je vyčíslena zhruba na 4 miliony korun.

Jak upřesnil vedoucí odboru rozvoje přerovského magistrátu Pavel Gala, po opravách nádvoří a průjezdu se počítá také s rekonstrukcí vstupního mostku.

„Ten bude staticky zajištěn, opravena bude dlažba a počítá se i s obnovou kamenných a kovaných prvků,“ upřesnil Gala.

Práce by měly být dokončeny v listopadu a přijdou zhruba na 3 miliony korun. Stavební práce probíhají ale také na středověkém hradě Helfštýně. Už od března tam vzniká ubytovna pro umělecké kováře, kteří se sem sjíždějí především na Kovářské forum a Hefaiston.

Ubytovací zázemí by zde mělo najít celkemtřináct osob. Správa hradu se snaží vyjít vstříc ale také ostatním návštěvníkům. S novinkou se tam mohou setkat například rodiny s malými dětmi.

„Na dámských toaletách najdou maminky nový box, který slouží k přebalování malých dětí,“ upřesnila vedoucí správy hradu Marcela Kleckerová.

Dagmar Rozkošná, Petra Poláková-Uvírová