Stavebníci zahájili investiční akci, která má proměnit vzhled Jižní čtvrti u hřbitova, už počátkem léta. Jenže po vyfrézování cesty v Durychově ulici stroje utichly a uprostřed staveniště je liduprázdno.

Lepší počasí by si přitom nemohl nikdo přát – nebe bez mráčků a sucho.

„Nejprve jsme si mysleli, že je to jen technologická přestávka po vyfrézování silnice. Ale ta by přece netrvala celé léto," pozastavuje se nad pomalým tempem stavby starší žena, která žije v Durychově ulici.

Největší problém mají podle ní senioři, kteří se musejí stavbě vyhýbat po nerovném terénu. Na komplikace si ale stěžují i řidiči.

„Ulice je vyfrézovaná skoro dva měsíce. Nejen, že se nedá projíždět Durychovou na hlavní, ale uzavřená je i ta část na Jižní, kde jsou garáže. Lokalita je tedy úplně neprůjezdná a okolní uličky jsou ucpané zaparkovanými auty," rozčiloval se jeden z projíždějících šoférů.

Magistrát: Čekali jsme na souhlas

Kdy se to změní?

Pracovníci magistrátu vysvětlují, že museli čekat na souhlas s vykácením několika stromů a stanovením konkrétního termínu.

„Toto povolení stavebního úřadu máme od poloviny srpna a koncem tohoto týdne, tedy ve čtvrtek a v pátek, budou dřeviny odstraněny. Jedná se o pět kaštanů a jednu třešeň, jejichž kořenový systém bránil stavbě. Stromy byly navíc ve špatném stavu, " nastínil vzniklé komplikace Jiří Raba z přerovského magistrátu.

Stavebníci ale podle něj nyní pracují na vnitroblokových komunikacích a dláždili také plochy u obchodu na Jižní. Není tedy pravda, že by stavba úplně stála.

„Termín dokončení, kterým je listopad letošního roku, to rozhodně neohrozí," ujistil.

Nová světla, chodníky, lavičky

Jižní čtvrť se dnes částečně řadí k sociálně vyloučeným lokalitám v Přerově.

I proto mohla radnice před lety žádat o evropskou dotaci v rámci Integrovaného plánu rozvoje města na její zkrášlení.

Přerov má tento plán od roku 2009 a mezi vytipovaná města byl vybrán proto, že je zde hodně romských lokalit.

Radnice posílá na zvelebení Jižní čtvrti čtrnáct milionů korun.

Lidé se mohou těšit na nově vydlážděné komunikace, ale také vybudování parkoviště.

Součástí oprav chodníků je i vyřešení vstupů do domů a jiný vzhled bude mít také autobusová zastávka u obchodu.

Projekt řeší i doplnění mobiliáře, takže obyvatelé Jižní čtvrti budou mít nové odpadkové koše, kontejnery na komunální odpad a lavičky. Výměny se dočkají také svítidla.

„Zachována budou pouze svítidla podél středové komunikace. Ostatní budou demontována včetně stožárů a místo tu budou mít nová sadová svítidla," přiblížil už dříve náměstek primátora Petr Měřínský (ANO).

Výběrové řízení na tuto investiční akci vyhrála bruntálská společnost Kareta. Celkové náklady dosáhnou výše 13 milionů 934 tisíc korun, z toho je 85 procent hrazeno ze zdrojů IPRM.