Když se po vynucené pauze konečně koplo do země, dělníci podle něj nikam nespěchají.

„Ve smlouvě, kterou máme k dispozici, je uvedeno, že měly být práce hotové do konce srpna. Dělat se tu ale začalo teprve tento týden. Firma dělá všechno možné, pracuje v několika ulicích najednou, takže ji ani nemůžete kritizovat. Dělníci se tady usmívají, chodí nahoru a dolů a najednou je konec směny. Chtělo by to možná nějaký dozor," poznamenal.

Nad pomalým tempem stavby se pozastavuje i Andrea Dortová, která v této čtvrti vyrůstala.

„Určitě to hlavně pro starší občany není moc příjemné, protože přístup je teď mnohem obtížnější. Navíc zrušili parkoviště, takže lidé nemají kde odstavit své auto. Jediné pozitivum je, že to tu potom budou mít pěkné," řekla.

Nová dlažba i zastávka

Proměna Jižní čtvrti v Přerově je projektem, financovaným díky Integrovanému plánu rozvoje města.

Protože se dnes tato část města řadí k sociálně vyloučeným lokalitám, mohla na tuto akci radnice už před lety žádat o dotaci z evropských peněz.

Do zvelebení Jižní čtvrti posílá město částku čtrnáct milionů korun.

Obyvatelé se mohou těšit na nově vydlážděné komunikace, ale také parkoviště. Součástí oprav chodníků je i vyřešení vstupů do domů a nový vzhled bude mít i autobusová zastávka u místního obchodu.

Přibudou nové odpadkové koše, kontejnery na komunální odpad či lavičky.

Výměnou projde i osvětlení – zachována budou pouze svítidla podél středové komunikace, ostatní budou demontována a nahradí je sadová svítidla.

Dodatečné práce za 100 tisíc

Úředníci přerovského magistrátu zpočátku vysvětlovali průtahy tím, že bylo nutné počkat na povolení ke kácení stromů.

V Durychově ulice totiž padlo několik vzrostlých dřevin, protože jejich kořenový systém bránil stavbě.

Není to ale jediný problém.

„Na stavbě vznikly dodatečné práce za zhruba sto tisíc korun. Abychom nevybočili z litery zákona, museli jsme tuto akci přibrzdit a vypsat novou soutěž. Tím došlo ke zpoždění," vysvětlil přerovský radní Jiří Kohout (SpP).

Podle zástupců dodavatelské firmy nehrozí, že by práce nebyly hotové včas. Termínem dokončení je 25. listopad.

„V Durychově ulici teď doděláváme žulové obrubníky na jedné straně, kde bude podélné stání pro auta. Ve vnitrobloku jsou nové komunikace i vstupy do vchodů a parkovací místa. Hotová je i autobusová zastávka, chybí nám už jen nainstalovat přístřešek," uzavřel Vladimír Dosoudil ze stavební firmy, která práce provádí.