Přerovští radní si totiž vzali k srdci výhrady opozičních zastupitelů, kteří upozornili na to, že náklady na připravovanou rekonstrukci komunikace v místní části Čekyni - Borošíně jsou značně nadhodnocené.

Vedení města tak přehodnotilo výdaje na všechny investice, které činily původně více než 94 milionů korun.

„Rada města minulý týden rozhodla o uzavření dodatku ke smlouvě o snížení nákladů,“ informoval náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS).

Podle jeho slov se ušetří nejen na kritizované opravě cesty v Borošíně, ale i na ostatních stavbách. Těch bude v první fázi asi desítka. „Původní rozpočet činil 94 milionů korun 273 tisíc, nyní to bude suma přes 89 milionů,“ vysvětlil vedoucí odboru rozvoje přerovského magistrátu Pavel Gala.

Z celkového objemu financí byla podle jeho slov vyjmuta částka na následnou stavební údržbu cest a monitorování stavu rekonstruovaných komunikací.

Příliš vysokých nákladů si všimli opoziční zastupitelé ze strany Společně pro Přerov v souvislosti s chystanou opravu komunikace v Borošíně. Nejen podle jejich mínění, ale i podle tvrzení místních lidí se dá totiž sedm set metrů dlouhá cesta spravit za méně než 38 milionů korun.

„Odborný odhad projektantů v přípravné fázi stanovil náklady na 8 až 19 milionů a teď se hovoří o 38 milionech? To je nesmyslné předražení investiční akce,“ řekl už dříve zastupitel Richard Šlechta. (SpP).

„Za takové peníze bychom spravili celou obec,“ nechala se zase slyšet starší žena z Čekyně.

Výhrady mají i další z místních obyvatel. „Cena je podle mého zbytečně vysoká. Za případně ušetřené peníze bychom mohli realizovat opravu ostatních komunikací v Čekyni, které jsou v žalostném stavu, “ vyjádřil se stavební technik Otto Kosík, kterému zástupci města navrhli, aby prováděl nad investicí technický dozor.

Lidé z místní části Čekyně – Borošín přitom na opravu zmíněné cesty čekají jako na smilování a nechtějí ji pořád odkládat. „Obyvatelé Borošína podepsali prohlášení o tom, že chtějí, aby se s opravami začalo už teď v září, a ne až v příštím roce,“ shrnula názor lidí jedna z místních Božena Lužová.

Podle předsedy místní části Čekyně Bohumíra Střelce už proběhly dvě schůzky se zástupci vedení města.

„Poukázali jsme na nich na to, že se dají některé věci udělat levněji. Požadovali jsme také, aby se ušetřené prostředky investovaly třeba do infrastruktury v Borošíně – například do oprav chodníků, cest a dalších věcí,“ popsal průběh jednání předseda místní části Čekyně Bohumír Střelec.