„Sošky byly v havarijním stavu už před lety, kdy jsem vypracovával znalecký posudek. Loupala se z nich barva a dřevo působilo navlhle,“ uvedl restaurátor Radomír Surma.

Podobný názor zastává i radnice. „Ačkoli nedokážu odborně posoudit stav sošek, městský úřad ví o potřebě jejich rekonstrukce,“ uvedl Jan Večeř, tajemník Magistrátu města Olomouce.

„Poslední veřejná soutěž v této věci se uskutečnila v listopadu minulého roku. Uzavřeli jsme ji ale bez vítěze, protože se do ní zapojil jediný zájemce a ten nesplňoval naše zadání,“ pokračoval Večeř.

Podle jeho slov asi není projekt opravy orloje pro odborníky zajímavý, protože by své jméno neradi spojovali s památkou z období socialistického realismu. S tím však nesouhlasí odborníci z Národního památkového ústavu v Olomouci (NPÚ).

„Nemyslím si, že je to důvod, proč se s olomouckým orlojem nic neděje. Restaurátoři neposuzují práci ideologicky,“ uvedla Zdeňka Bláhová z NPÚ.

„Investor, v tomhle případě město, standardně oslovuje odborníky. Restaurátorů je několik tisíc, nízká účast ve veřejné soutěži je proto výmluva,“ dodala.

Magistrát považuje opravu dřevěných sošek za prioritu zejména proto, že jsou chráněny památkovým zákonem. „Chtěli bychom ale kromě jejich rekonstrukce vyrobit přesné kopie z kompozitních materiálů, které by lépe vzdorovaly povětrnostním podmínkám,“ uvedl tajemník Večeř.

„Originály bychom rádi uchovali v krytém prostoru tak, aby byly přístupné veřejnosti,“ doplnil. Návrh počítající s výrobou kopií předložil restaurátor Radomír Surma podle svých slov už před několika lety.

„Při restaurování jsem plánoval figury odebírat postupně, aby se ani na jeden den nenarušil chod orloje. Můj projekt byl ale odmítnut s odůvodněním, že by jeho realizace trvala příliš dlouho. Termín dokončení totiž přesahoval do dalšího volebního období,“ uvedl pro Deník Surma a dodal: „Lidé říkají, že orloj je socialistický, neuvědomují si ale, že je to světový unikát.“

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika