Protože na domě nefungují a částečně i chybí okapy, zatéká voda do rozpadlé izolace základů. Přesto nemohou majitelé bytů v jednom z domů na nábřeží Edvarda Beneše v Přerově nechat objekt zrekonstruovat.

Chybí jim totiž souhlas dvou vlastníků. Bez jejich podpisu nemají šanci, že se zchátralý vzhled domu změní. Podle pracovníků Domovní správy se v Přerově nejedná zdaleka o ojedinělý případ.

„Na děti, které si hrají ve dvoře, padá omítka. V dezolátním stavu jsou také sklepy, ve kterých je plíseň a vlhko. Vlhkost se navíc ještě více zhoršila po povodních,“ popsal neúnosný stav majitel jednoho z bytů Martin Folprecht.

Když chtěli vlastníci podle jeho slov nechat provést rekonstrukci objektu, narazili na nepochopitelný nesouhlas dvou majitelů. „Zarážející na tom je, že se jedná o starousedlíky, kteří by měli mít největší zájem na tom, aby dům lépe vypadal.

Jejich výrok: „opravte si to, až my tu nebudeme“ považuje další majitel bytu za vzorový příklad lidského sobectví.

Společenství vlastníků si chtělo na rekonstrukci vzít půlmilionový úvěr. Ten by byl hrazen pouze z pravidelných plateb do fondu oprav a za šest let by byl splacen.

Opravav nedohlednu!Chybí 2 hlasy

Rekonstrukce zahrnuje úpravu fasády, klempířské práce, výměnu oken a zateplení jedné stěny. Je nutné opravit také základy domu. „Potřebujeme souhlas 75 procent vlastníků.

Protože dva majitelé opravy odmítají, nemáme šanci záměr prosadit. Bez jejich souhlasu máme totiž jen 72 procent,“ řekl Martin Folprecht. Na nedokonalé zákony upozorňuje jiný z nájemníků.

„O tom, jestli bude náš dům vypadat hezky, nerozhodují jeho majitelé, ale metry čtvereční. Šest majitelů chce dům opravit. Ti dva, kteří ale opravy nechtějí, mají potřebný počet metrů čtverečních k tomu, aby celou věc zablokovali,“ zoufá si další z obyvatel domu Pavel Vrba.

Celková rekonstrukce objektu z dob první republiky by přitom výrazně navýšila tržní cenu jednotlivých bytů. „Takto ale lidé, kteří opravám brání, neuvažují. Asi je baví komplikovat ostatním život,“ říká jiný z bezradných majitelů.

Problémy mají i jinde

Podle Dany Nezhybové z Domovní správy je takových případů v Přerově více. „Setkáváme se s tím poměrně často. Majitelé jednoho domu si třeba chtěli nechat vyměnit balkony. Jejich snaha však nakonec ztroskotala na nesouhlasu pouhých několika vlastníků,“ přiblížila Nezhybová.

Společným opravám podle jejích slov brání platná legislativa. „Zákon totiž upravuje vztahy v rámci společenství vlastníků. O některých opravách rozhoduje nadpoloviční většina, na větší rozsah rekonstrukcí už je zapotřebí souhlas tří čtvrtin nájemníků. V případě všech větších změn v užívání domu je dokonce nutné, aby je schválilo všech sto procent obyvatel, “ vysvětlila Nezhybová.

Vybruslit z takové situace není podle právníků snadné. „Jednou z možností je podat žalobu k soudu. Další cestou pak to, že opravy domu nařídí Stavební úřad třeba z důvodu havarijního stavu,“ nastínil některé varianty přerovský advokát Petr Dutko.

Nájemníci se vzdát nechtějí

„Pokud není dům v havarijním stavu, nebo přímo nehrozí jeho spadnutí, lidé většinou žaloby nepodávají. Za své praxe jsem se s tím setkala jen ve výjimečných případech. Obyvatelé domů takový spor většinou předem vzdávají,“ shrnula své zkušenosti pracovnice Domovní správy Dana Nezhybová.

Vzdát boj o opravu ale majitelé bytů z domu na nábřeží nechtějí. „Náš dům letos oslaví osmdesát let. Bylo by pěkné mu věnovat dárek a opravit jeho zchátralé části. Boj o rekonstrukci tedy nemůžeme vzdát,“ uzavřel majitel jednoho z bytů.