VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oprava kostela? Peníze se shání těžko

Přerovsko -Kde vzít peníze na opravu kostela? Tak s tím si lámou hlavu nejen starostové obcí, ale i faráři, na jejichž bedrech péče o tyto svatostánky také leží.

9.10.2008
SDÍLEJ:

Kostel Nanebevzetí Panny Marie opravuje obec už od roku 2005.Foto: DENÍK/Dagmar Rozkošná

V současné době se na Přerovsku opravuje například kostel sv. Máří Magdaleny v Předmostí, sv. Jakuba v Lipníku nad Bečvou a Nanebevzetí Panny Marie v Horní Moštěnici. Bez dárců by to však nešlo.

Na opravy půjdou peníze z dotací, ale i z darů věřících. Horní Moštěnici na rekonstrukci kostela přispěla dokonce i německá organizace. „S opravami místního kostela jsme začali už v roce 2005.

Tato investice si celkem vyžádá prostředky v rozmezí od 5,5 do 6 milionů korun,“ upřesnil starosta Horní Moštěnice Zdeněk Vrána. Podle jeho slov obec získala na opravu kostela prostředky z více zdrojů.

„Jednak jsme čerpali dotace od státu a kraje, na opravu šly prostředky z obecního rozpočtu, byly použity také peníze z veřejných sbírek a od sponzorů. Částku dvě stě tisíc korun nám věnovala německá organizace Kirche in not, která na opravy církevních památek přispívá,“ upřesnil starosta Vrána.

V rámci rekonstrukce se podařilo kostel napojit na obecní kanalizaci. Objekt byl staticky zajištěn, došlo k výměně některých poškozených trámů a střešní krytiny. Kostel získal novou fasádu, vyměněna byla okna a také věž získala nový nátěr.

„V současné době se na kostele osekává sokl a buduje se zde odvzdušňovací kanál, aby se zamezilo vlhkosti zdiva. Závěrečné práce, které nás čekají v příštím roce, se budou týkat oprav kamenných portálů kolem vstupů a sanaci zdiva v interiéru kostela,“ doplnil starosta Vrána s tím, že součástí oprav je i výměna ciferníku na hodinách, které se budou ovládat ze zákristie.

Podle přerovského děkana římskokatolické církve Slawomira Sulowského se nepodařilo v uplynulých letech zrealizovat opravu v takovém rozsahu jako na kostele v Horní Moštěnici na žádném církevním objektu na Přerovsku.

„Mohli bychom hovořit o štěstí, kdyby tak zásadní rekonstrukcí prošly i jiné svatostánky,“ řekl Sulowski. Na Přerovsku se v současné době ale opravuje i kostel v Lipníku nad Bečvou. Stavební úpravy, které přijdou na půl milionu korun, mají vést k zamezení vlhkosti obvodového zdiva.

Také lipnická farnost by se do oprav nemohla pustit bez finanční pomoci v podobě dotace a darů. „Kraj nám na tyto práce přispěl 200 tisíci korun a zbývající prostředky jsme získali prostřednictví sbírek od věřících,“ řekl lipnický farář Josef Pelc.

Stavební ruch ale momentálně panuje také v kostele sv. Máří Magdaleny v Předmostí. Opravuje se zde venkovní fasáda kostelní věže. Náklady jsou vyčísleny zhruba na půl milionů korun.

„Na opravy nám přispělo ministerstvo kultury a město, ale použijeme i prostředky získané ze sbírek věřících,“ řekl přerovský farář Pavel Hofírek. Podle Miroslavy Švástové z přerovského magistrátu, která má památky v přerovském regionu na starosti, se plánuje letos ještě oprava kostela v Kojetíně.

„Objekt se dočká statického zajištění. Ministerstvo kultury na tyto práce uvolnilo částku 330 tisíc korun,“ upřesnila Švástová.


Autor: Dagmar Rozkošná

9.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šéf ANO Andrej Babiš a lídr SPD Tomio Okamura na tiskoých konferencích k volebním úspěchům
19

Převrat na Přerovsku: triumf ANO a Okamury, debakl ČSSD

Kdo bude zastupovat Olomoucký kraj ve Sněmovně
12

Toto jsou vaši noví poslanci z Olomouckého kraje

Jak volila velká města v Olomouckém kraji? Na bedně se liší

Zatímco hnutí ANO jednoznačně triumfovalo i ve všech velkých městech Olomouckého kraje, na dalších příčkách už jsou mezi hlavními centry regionu rozdíly.

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

ANKETA / Slavíte, nebo zapíjíte děsivou realitu? Jak vás potěšily, či zklamaly výsledky voleb do Poslanecké sněmovny? Hlasujte v naší anketě.

VIDEO: Velký výlov v Tovačově přilákal tisíce lidí

FOTOGALERIE / Rybí speciality, horké nápoje a především výlov ryb. Nejen to mohli zažít návštěvníci jednoho z největšího výlovů ryb na Moravě, který se uskutečnil o víkendu 21. a 22. října právě na Hradeckém rybníku u Tovačova.

Propad levice v kraji je obrovské překvapení, říká politolog

Neúspěch tradiční levice a naopak vysoký zisk hnutí ANO, který v Přerově a dalších městech výrazně překonal celostátní výsledek favorita voleb.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení