Plavci, vodní pólisté, ale i běžní návštěvníci, kteří se těšili na zpřístupnění padesátimetrového bazénu, si musejí až do konce září vystačit s vyhřívaným venkovním bazénem. Od října se ale areál uzavře, což komplikuje situaci zejména sportovcům, kteří zde trénují.

„V průběhu rekonstrukce se objevily vícepráce, které si vynutil postup oprav - stavba je totiž čtyřicet pět let stará. Největší objem víceprací představuje kompletní obnovení vzduchotechniky. Původně se uvažovalo jen o její rekonstrukci, ale protože byla rozbitá, je nutné ji zcela vyměnit. Degradovány byly také ochozy a pochůzné plochy, takže se to muselo v plné délce vybrat, zatřít a teprve potom udělat keramickou pokládku. Dalším problémem jsou i přelivové žlábky. Tyto zásadní věci si vyžádají milionové náklady,“ přiblížil Petr Kouba, jednatel Sportoviště Přerov, které je provozovatelem.

Cena rekonstrukce se kvůli tomu navýší o 4 miliony 354 tisíc korun - město tedy za opravu zaplatí 24 milionů 721 tisíc bez DPH.

„Úprava rozpočtu projde ještě v pondělí 4. září hlasováním zastupitelstva,“ upřesnila mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Vnitřní bazén, na jehož otevření už netrpělivě čekali sportovci - plavci i vodní pólisté, se místo října otevře až v prosinci.

Zůstává tradiční modrá

Padesátimetrový krytý bazén je starý pětačtyřicet let a už před časem se v původním tělese vany objevily mikrotrhliny. Protože docházelo k průsakům vody, byla letos v květnu zahájena kompletní rekonstrukce.

„Oprava tělesa bazénové vany probíhá bez komplikací a v bazéně jsou už nové kachličky ve dvou odstínech modré. Zůstává tedy v tradiční modré barvě,“ řekl Petr Kouba. Problém se podle něj týká hlavně technologie, která se nachází pod bazénem.

„Rozhodnuto bylo i o dalších dílčích úpravách - například změně startovacích bloků, které budou vhodnější pro závodní plavání. To už ovšem nemá na termín dokončení prací zásadní vliv,“ doplnil.

Průtahy nejcitelněji pocítí sportovci.

„Zhotovitel původně žádal o posunutí termínu dokončení stavby o dva měsíce, nakonec jsme se ale dohodli na jednom. I tak to bude mít ale dopad na činnost sportovních klubů, které zde trénují. V září ještě mohou sportovat ve vyhřívaném venkovním bazénu, ale v říjnu a listopadu už to pravděpodobně klimatické podmínky nedovolí, takže si budou muset na tyto měsíce najít náhradní bazény v okolí Přerova,“ shrnul.

Nové obklady od roku 1978

Bazén, který byl v ulici Kopaniny zbudován v roce 1978, prošel několika úpravami. Jeho vana se ale rekonstruuje poprvé.

„Dělníci vybourávali staré keramické obklady, sanovali podkladní vrstvy v celé ploše dna bazénové vany a nyní se nahrazují staré obklady novými keramickými. Komplikace nás mrzí, ale u starších staveb s náročnými technologiemi je někdy těžké odhadnout celkový stav,“ uvedla vedoucí odboru investic města Ivana Pinkasová. Zhotovitelem stavby je Přerovská stavební společnost.

Sezona jako na houpačce

Na Plaveckém areálu je nyní přístupný venkovní pětadvacetimetrový bazén, ale rodiče se svými ratolestmi mohou využívat i vnitřní a venkovní dětský bazének s brouzdalištěm. Venku jsou přes léto návštěvníkům k dispozici také divoká řeka, skluzavky a tobogán.

„Letošní návštěvnická sezona je jako na houpačce, protože kvůli počasí zažíváme značné výkyvy. Střídají se extrémní návštěvy, které často atakují rekordy s počtem kolem osmi set lidí se dny, kdy přijde na bazén třeba jen pět lidí. I to už se v průběhu prázdnin stalo,“ zhodnotil Petr Kouba. Obdobná situace je i na koupališti v Penčicích.