Přerovští radní v těchto dnech vypsali výběrové řízení na zhotovitele stavby, a pokud všechno dobře půjde, začne se vzhled prostoru před nádražím měnit už na jaře příštího roku.

Podstatnou část z celkových nákladů na rekonstrukci ve výši 135 milionů korun se městu podařilo získat z Regionálních operačních programů (ROP) Evropské unie. Přerov dostal z evropských peněz příspěvek na stavbu 100 milionů korun.

„Rada schválila zadání veřejné zakázky na provedení stavebních prací. Rekonstrukci musíme zvládnout nejpozději do srpna roku 2010, a to kvůli čerpání evropských dotací,“ uvedla náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková (ODS).

Podle mluvčího magistrátu Bohuslava Přidala čekají obyvatele města v souvislosti s rozsáhlými úpravami prostoru před nádražím změny.

„Během stavebních prací se musí přemístit autobusové zastávky ze stávajících nástupišť jinam. Jako místa pro stanoviště připadají v úvahu ulice Čechova a Husova. Dá se ale očekávat, že to bude s ohledem na hustý provoz složité. Vjezd pro autobusy bude po opravách od nádraží z Husovy ulice, výjezd pak u Hypernovy,“ nastínil Přidal.

Autobusové nádraží získá rekonstrukcí zcela jiný vzhled. Zmizí nezastřešená stanoviště a ostrůvky budou souběžné s hlavní silnicí. Značných změn se dočká i výpravní budova. Řidiči budou mít nové technické zázemí s odpočívárnou a plánuje se zde i informační středisko nebo stánky s občerstvením pro cestující. Chybět nebude ani sociální zařízení.

Všechny ostrůvky na autobusovém nádraží mají být zastřešeny a chráněny tak proti povětrnostním vlivům. „Samozřejmostí je i umístění informačních tabulí na jednotlivých nástupištích a bezbariérový přístup,“ dodal mluvčí magistrátu Přidal.

Přerovští radní chtějí zastřešení provést tak, aby mohli lidé z vlaku na autobus přecházet suchou nohou. „Nevíme ale, jaké budou technické možnosti takového řešení,“ řekl Přidal.

Město podle jeho slov nemá záměr zbudovat podchod pro pasažéry, kteří se potřebují dostat rychle z vlakového na autobusové nádraží. „Vzhledem k prostorovému uspořádání před nádražím to ani není nutné,“ míní mluvčí magistrátu.