Šetření takzvané korupční kauzy na přerovské radnici dosud stále není u konce. Případ se dostal v září opět na stůl Nejvyššího státního zastupitelství, a to poté, co na začátku srpna trestní stíhání již podruhé po sobě zastavila žalobkyně olomouckého krajského státního zastupitelství.

„Máme lhůtu do sedmého listopadu, a tu dodržíme. Své rozhodnutí zveřejníme počátkem příštího týdne," uvedla mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová.

Petici chce opozice doručit do kanceláře primátora ve chvíli, kdy bude známo rozhodnutí Nejvyššího státního zastupitelství.

„Je pro nás nepodstatné, jaké rozhodnutí NSZ vynese. Již dnes je zřejmé, že je primátor minimálně pro patnáct set občanů Přerova nepřijatelný ve funkci," řekl iniciátor petice Jiří Kohout z SpP.

Opoziční strana chce navrhnout na některém z příštích jednání zastupitelstva zvláštní bod o odstoupení primátora.

„Zákonnou podmínkou pro to, aby byl tento bod projednán, je získání podpisů minimálně dvě stě padesáti občanů, což se nám podařilo splnit," doplnil.

Primátor: Je to celé nesmyslné

Přerovský primátor Jiří Lajtoch v této souvislosti už dříve prohlásil, že podobné jednání nechápe a není si vědom pochybení.

„Zdá se mi to celé nesmyslné, stejně jako toto trestní stíhání, které vzniklo," uvedl primátor.

Potvrdil, že pokud město petici obdrží, bude se jí podle zákona zabývat.

Podezřením ze zvýhodňování veřejných zakázek na radnici v Přerově se policie a státní zastupitelství zabývají déle než rok.

Detektivové z protikorupčního útvaru původně stíhali třináct osob, z toho jedenáct radních a dva úředníky magistrátu, a to pro podezření ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, veřejné soutěži a dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Pro sedm z nich ale po přezkumu Nejvyšším státním zastupitelstvím kauza skončila.

Protikorupční policie navrhla poté obžalobu pro šestici obviněných, mimo jiné i primátora a senátora Jiřího Lajtocha. Krajská žalobkyně Marie Kodytková, která se případem zabývala už dříve, ale jejich stíhání podruhé zastavila. Podezření se týkalo dvou veřejných zakázek – na stavbu domova důchodců a zimního stadionu.

SOUVISEJÍCÍ: Protikorupční policie navrhla obžalovat přerovského primátora