Změnou tržního řádu ve městě se bude na jejich popud zabývat nová pracovní skupina, která má do konce července analyzovat současný tržní systém a zavést do něj změny.

„Chceme posílit prodej domácích produktů z Přerovska a blízkého okolí, podstatou našeho návrhu je ale i vytvoření příležitostí pro setkávání lidí. Podle nás by město na tržních místech nemělo za každou cenu vydělávat, ale spíše rozšířit možnosti prodejců,“ vysvětlil zastupitel Richard Šlechta (SpP).

Zastupitelé na svém posledním zasedání v červnu záměr opozice posvětili a radní se jím nyní vážně zabývají.

„Inspirovali jsme se okolními městy, jako jsou Brno nebo Olomouc, kde stoupá obliba farmářských trhů v centru. Chtěli bychom prosadit, aby byly trhy vždy pravidelně jednou týdně, a to buď na náměstí T. G. Masaryka nebo na Žerotínově náměstí,“ vysvětlil jeden z předkladatelů návrhu Jan Horký. (SpP).

Tomu připadá jako ideální místo pro konání trhů náměstí T. G. Masaryka, kudy denně projde asi dvanáct tisíc lidí.

„Chtěli bychom navíc, aby byla některá tržní místa úplně zdarma, to znamená, že by si prodejci jen rozložili svůj vlastní stolek, a nemuseli si pronajímat dřevěný stánek,“ nastínil.

„Například frekventovaná tržnice u Prioru by se ze stávajícího parkoviště přesunula na chodník, a tím by se uvolnila parkovací místa, kterých je ve městě nedostatek. Zkultivovaly by se i stánky na Žerotínově náměstí,“ doplnil Horký.

Technické služby: Náměstí TGM není šťastné řešení

Technické služby města Přerova, které stánky obchodníkům pronajímají, se změnám nebrání. Uvnitř pracovní skupiny se ale zřejmě povedou diskuse o tom, kde by se měly pravidelné trhy konat.

„Nemyslíme si, že je náměstí T. G. Masaryka šťastným řešením, v tuto chvíli zde máme dva dřevěné stánky, a i přes sníženou cenu za pronájem o ně není téměř zájem,“ shrnul ředitel technických služeb Radek Koněvalík.

Podle něj se nyní zdarma pronajímají místa trhovcům v Hranické ulici v Předmostí a pak u výstaviště, naproti tomu v ulicích Velká Dlážka, Vaňkova, Trávník, 9. května a u hřbitova stánkaři zaplatí od 50 do 100 korun na den. Lukrativní lokality na Žerotínově náměstí a u Prioru jsou pak o něco dražší.

„Pronájem jednoho stolku na Žerotínově náměstí přijde na 150 korun denně, a pokud si ho obchodník zaplatí na celý měsíc, uhradí 3 tisíce. Malý stánek stojí 200 korun na den a 4,5 tisíce měsíčně, za celý stánek u Prioru pak prodejce zaplatí 400 korun denně a 9 tisíc za měsíc,“ upřesnil Koněvalík.

Na historickém Horním náměstí by si dokázal představit trhy radní a jednatel technických služeb Václav Zatloukal. (ČSSD).

„Klasické farmářské trhy jsou spíše doménou výstaviště, takže by se na tržnici v centru musel nabídnout sortiment, který by lidi přitáhl. Argumentem proti je sice menší frekventovanost Horního náměstí, ale pokud si sem lidé našli cestu v minulosti, určitě to mělo své opodstatnění. Bylo by dobré, kdyby se zde trhy několikrát ročně konaly, a to i s kulturním programem,“ uzavřel.