Přerovského primátora a senátora Jiřího Lajtocha začala v létě stíhat protikorupční policie kvůli dvěma městským zakázkám – stavbě domova pro seniory a zimního stadionu. Je podezřelý ze zločinu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, veřejné soutěži a dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Není však sám. V hledáčku detektivů protikorupčního útvaru se ocitlo celkem třináct osob, z toho jedenáct členů bývalé městské rady a dva úředníci.

Opoziční politici ze strany Společně pro Přerov se pokoušeli o odvolání trestně stíhaných radních už jednou – na jednání městského zastupitelstva počátkem září. Výzva k odstoupení se ale nesetkala s žádným ohlasem a v sále se po jejím přečtení ozval pouze smích.

„Důvody vzniku naší petice jsou zaklety v posledním jednání zastupitelstva a v reakci vedení města na naši výzvu k odvolání. Z té jasně vyplynulo, jak se staví ke vzneseným obviněním, které míří do jejich řad. Nezbývá, než zeptat se obyvatel, jestli s takovým chováním svých volených zástupců souhlasí,“ vysvětlil předseda petičního výboru Jiří Kohout, který je zároveň šéfem krajské rady Věcí veřejných.

Kdo se přidal a kdo ne

Opoziční strana Společně pro Přerov je ve svém boji za odvolání radních osamocená – má totiž pouze šest mandátů v pětatřiceti­členném zastupitelstvu. Křesla v městské radě si po loňských komunálních volbách rozdělili členové trojbloku ODS, TOP 09 a KDU-ČSL a ČSSD. Zástupci TOP 09 a KDU-ČSL ale již dříve avizovali, že ctí presumpci neviny.

„Jsme zklamáni postojem dalších stran, zejména opoziční KSČM. Ta se v podstatě postavila za koalici,“ řekl Kohout.

K petici se připojili i lídři dvou stran, kterým se nepodařilo dostat do městského zastupitelstva. Strana práv občanů - Zemanovci získali ve volbách 4,34 procent a Strana pro otevřenou společnost (SOS) 4,02 procent.

„Petice je odpovědí na výsměch přerovské patogenní koalice ODS – ČSSD, kdy nemalá část těchto zastupitelů, včetně primátora, čelí závažnému obvinění ze zvýhodňování spřátelených firem. Koalice si z městské kasy udělala dojnou krávu a místo sebereflexe se od nich občané dočkají pouze arogantního výsměchu,“ zdůvodnil svůj postoj člen petičního výboru Vítězslav Řihošek z SOS.

Co se píše v petici?

V textu petice se uvádí mimo jiné i to, že obvinění policie, vznesená vůči primátorovi, jsou vážná.

„Do jejich naprostého vyvrácení žádáme o jeho odstoupení z funkce primátora Přerova a také z členství ve statutárních orgánech organizací, které jsou městem vlastněny, nebo jsou s ním ve smluvních vztazích. K výkonu citovaných vysokých funkcí je nutná naprostá důvěra obyvatelstva v nestrannost,“ píše se v ní.

Lajtoch se cítí být nevinný

Přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD) na snahy o své odvolání reagoval tak, že se cítí být nevinný.

„Co k tomu říci? Petice za mé odvolání je nesmyslná jako celé trestní stíhání. Pořád to iniciují stejní lidé, kteří udávají, intrikují a vše, co se děje ve městě, se snaží zpochybnit a brzdit, neboť sami nejsou schopni se na ničem domluvit a nic dokázat. Pokud vzniká tato petice, je to další z kroků ke zpochybnění práce radních,“ reagoval na to primátor Jiří Lajtoch.

Ten se odkázal na dřívější stanovisko svého právního zástupce Tomáše Sokola.

„Podle něj je konstrukce mého obvinění po faktické stránce nesmyslná a po právní stránce chybná. Necítím žádnou vinu a myslím si, že k žádnému zločinu nedošlo,“ řekl dále.

„Stavby, za něž jsme stíháni, byly komplikované na počátku jejich zahájení a na základě praktické zkušenosti si troufám tvrdit, že kdyby šlo jen o schválení víceprací a následné veřejné zakázky na ně, nikoho by nenapadlo řešit to trestním stíhání. Jako v řadě jiných případů by město vedlo spor s Úřadem pro hospodářskou soutěž,“ podotkl Lajtoch.

„Pokud tato petice přijde, bude se jí magistrát zabývat tak, jako každou jinou. Bude tedy postoupena na oddělení stížností a petic,“ uzavřel mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.