Trochu to připomíná předvolební kampaň.

S tím rozdílem, že politické karty byly v Přerově rozdány už před rokem, kdy začala na radnici vládnout široká koalice ODS, TOP 09, KDU-ČSL a ČSSD.

Pouhý měsíc poté se začala zajímat o podezřelé zakázky města protikorupční policie a šetření skončilo obviněním jedenácti bývalých radních a dvou úředníků.

Opozice tedy po roce vyráží znovu do ulic, aby sbírala hlasy lidí. Tentokrát ale – pod petici za odvolání primátora.

Důvody protestu vysvětluje petiční výbor, v němž jsou zastoupeny tři politické subjekty – opoziční koalice Společně pro Přerov a dvě menší strany, jež v komunálních volbách neuspěly – Strana práv občanů – Zemanovci a Strana pro otevřenou společnost.

„Obyvateli je dlouhodobě vnímán neuspokojivý stav řízení chodu města. V regionu vládne už čtvrté období velká koalice ODS s ČSSD a důsledky tohoto spojení se dají shrnout do jednoduchého konstatování – klientelismus. Symptomy nemoci města jsou už dlouhodobě viditelné a dnes dokonce zhmotnělé v podobě trestního stíhání pana primátora,“ shrnul předseda petičního výboru Jiří Kohout z koalice SpP.

Opozice hodlá tento týden vyrazit do ulic s petičními archy.

„V rámci doprovodných akcí uspořádáme informační kampaň, budeme diskutovat s lidmi, nabídneme jim k podepsání text petice. Je to pro nás jediný prostředek, jak něco změnit, i když víme, že nemá právní sílu odvolat primátora. Tu má jedině zastupitelstvo,“ řekl Kohout.

Zastupitelé budou zřejmě projednávat petici na svém dalším zasedání.

„K tomu, aby se jí zabývali, stačí pouze dva podpisy. Jako zastupitelé můžou předložit na jednání jakýkoliv materiál. Žádná petice nezůstane nezodpovězena,“ tvrdí mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Podezření policie na zemětřesení v Přerově nestačí

O co se vlastně v Přerově hraje a mají snahy o odvolání primátora šanci na úspěch?

Protikorupční policie rozeslala už v létě jedenácti bývalým radním a dvěma úředníkům usnesení o zahájení trestního stíhání, v němž je viní ze dvou skutků – zločinu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, veřejné soutěži a dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby.

Z usnesení vyplývá mimo jiné to, že někteří bývalí radní udržovali nadstandardní vztahy s dodavatelskou firmou. V obvinění se policie zaměřuje i na vazby politiků s touto firmou a ve spisu vyšetřovatelé popisují i to, že stavěla primátorovi bazén.

Jenže jak se zdá, ani podezření protikorupční policie na politické zemětřesení v Přerově nestačí.

Vládnoucí koalice je totiž pevná jako skála a politici z TOP 09 i KDU-ČSL, kteří v minulých letech nebyli u moci, ctí presumpci neviny všech trestně stíhaných.

Nekl: Nejlepší by bylo petici vyhovět

Moc něco ovlivnit nemá ani druhá opoziční strana KSČM, která má v zastupitelstvu pouze šest křesel, stejně jako koalice Společně pro Přerov.

„Zatím je to bezvýchodná situace. I když by bylo asi nejlepší, a to mluvím jen sám za sebe, a nikoliv za politický klub, aby bylo té petici vyhověno. Kdyby se stalo něco takového mně, vážně bych zvažoval setrvání ve funkci,“ řekl zastupitel a poslanec za KSČM Josef Nekl.

Ten je prý ale realista a jiné politické uspořádání v tuto chvíli nevidí.

„Je to patová situace,“ podotkl.

První neúspěšný pokus o odvolání radních už koalice Společně pro Přerov iniciovala na jednání zastupitelstva v září. Nesetkal se ale s žádným ohlasem.

Lajtoch: Nejsou schopni nic udělat, tak udávají a intrikují

Primátor Jiří Lajtoch (ČSSD) již dříve uvedl, že vinu necítí, a hodlá to prokázat u soudu.

„Petice za mé odvolání je nesmyslná jako celé trestní stíhání. Pořád to iniciují stejní lidé, kteří udávají, intrikují a vše, co se děje ve městě, se snaží zpochybnit a brzdit, neboť sami nejsou schopni se na ničem domluvit a nic dokázat,“ pozastavoval se nad novou aktivitou opozice primátor.

Podle jeho obhájce Tomáše Sokola je prý konstrukce obvinění po faktické stránce nesmyslná a po právní stránce chybná. Stavby, které si vyžádaly vícepráce, prý byly značně složité. To byl také hlavní důvod toho, proč se prodražily.