„Byl to jeden z nejklidnějších Silvestrů za poslední roky. K žádné mimořádné události jsme nevyjížděli, řešili jsme jen klasické výlevy opilců,“ shrnul zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek. Diskotéka na náměstí se protáhla zhruba do jedné hodiny v noci.

Napilno měli naopak během silvestrovské noci hasiči, kteří se od večera téměř nezastavili. Do osmnácté hodiny panoval nezvyklý poklid, úderem šesté večerní ale nastal obrat. Hasiči nejčastěji vyjížděli k požárům odpadu různého typu.

„Od hořících krabic zábavní pyrotechniky až po zahoření živých plotů, stromů či kontejnerů na odpad. Jen devět minut po půlnoci vyjížděly jednotky k ohlášenému požáru do Ústí na Hranicku, kde začal hořet od pyrotechniky plot,“ shrnul krajský mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Krátce po druhé hodině ranní zasahovaly jednotky také u požáru v panelovém domě v ulici Velká Dlážka v Přerově.

„Naštěstí se jednalo jen o spálené potraviny,“ poznamenal. Časté byly i výjezdy k nehodám, ty se ale netýkaly Přerovska. Od šesti hodin večer do rána řešili hasiči v Olomouckém kraji devětadvacet událostí. „Oproti minulým letům se dá tedy hovořit o nárůstu počtu zásahů,“ dodal.

Petardy a ohňostroje bylo slyšet v ulicích Přerova více než v minulých letech. Ohňostroje se rozzářily nad panelovými domy i v zástavbách rodinných domů.

Záchranka v kraji vyjížděla ke 147 případům.

„Oslavy Silvestra můžeme co do počtu případů a závažnosti stavů hodnotit jako klidné s běžným spektrem výjezdů,“ shrnul mluvčí krajské záchranky Pavel Lampa. Lékaři zasahovali především u úrazů hlavy a končetin, jejichž společným jmenovatelem byl alkohol, a pak u běžných chirurgických a neurologických případů.

„Řešili jsme také tři úrazy způsobené zábavní pyrotechnikou, při nichž lidé utrpěli k poranění hlavy a horních končetin. Po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče byli všichni pacienti transportováni na traumatologické ambulance ve stabilním stavu a bez ohrožení základních životních funkcí,“ uzavřel.