Po odchodu jediného specialisty na Přerovsku Lubomíra Skopala, který se ještě do loňského roku staral o stovky pacientů, vzniklo vakuum.

A to se nyní snaží zaplnit přerovská nemocnice otevřením plnohodnotné onkologické ambulance.

„Poté, co se letos v únoru uzavřela privátní ambulance Lubomíra Skopala, převzala péči o zhruba šest tisíc pacientů z Přerova a okolí Fakultní nemocnice v Olomouci,“ připomněl Jiří Ševčík, který je pověřen řízením přerovské nemocnice.

Zejména staří lidé ale dojížděním do krajského města trpěli, a proto se nemocnice snažila hledat cestu, jak pacientům pomoci.

„Zánik jediného onkologického pracoviště v regionu znamenal vážný problém i pro naše pacienty. Hned v únoru nám ale vyšlo vstříc pracoviště radiační onkologie prostějovské nemocnice a mohli jsme tak péči poskytovat nejprve jeden, a poté dva dny v týdnu,“ zmínil.

Nyní je onkologická ambulance pacientům k dispozici od pondělí do pátku.

Investice do stavebních úprav, které zpříjemnily zázemí, se pohybovala kolem částky dvě stě tisíc korun.

„Ambulance zajišťuje kontroly pacientů, vyšetřování případných komplikací, zobrazovací metody - to znamená rentgen, CT, magnetickou rezonanci, laboratorní vyšetření, předepsání léčiv nebo doporučení k operačnímu výkonu. To všechno tady je, ale to, co chceme rozšířit, je aplikace chemoterapie, což znamená vybudování infuzního stacionáře. Tato léčba by se měla rozjet už od ledna nebo února,“ dodal Jiří Ševčík.

Lékařů bude více

Primářkou onkologické ambulance se stala Renata Neumannová, která působila například ve Fakultní nemocnici v Brně nebo ve znojemské nemocnici.

„Nádorová onemocnění jsou dnes druhou nejčastější příčinou úmrtí. U žen je nečastější diagnózou karcinom prsu, u mužů vede karcinom prostaty. Co se týká obou pohlaví, převažuje karcinom tlustého střeva,“ shrnula.

Aby byla péče o pacienty v Přerově komplexní, zvažuje do budoucna nejen posílení zdravotnického personálu, ale i zřízení lůžek.

„Chemoterapie a systémová léčba by se měla uskutečnit tady, jinak onkologie pacientům nemůže poskytnout to, co potřebují. Dojíždění za touto terapií by pro nemocné nebylo komfortní,“ podotýká.

Kromě primářky přibude od nového roku v ambulanci na částečný úvazek ještě jeden specialista - onkolog.

„Jakmile se to trochu rozběhne, bylo by možné počet lékařů navýšit. Zájem pacientů je tak velký, že by mohly jet dvě ambulance naplno, a klidně i třetí. Pokud to chceme dělat kvalitně a zajistit stacionář, kde počítáme s osmi až deseti lůžky, bude muset být počet lékařů i sester vyšší,“ zhodnotila primářka.

Návaznost na domácí péči

Výhodou onkologické ambulance v přerovské nemocnici je i její návaznost na domácí péči. Zájem o ni je značný a rok od roku roste.

„Provádíme specializované výkony - například domácí dialýzu, zajišťujeme umělou plicní ventilaci, aplikaci léků, péči o rány, ale zapůjčujeme pacientům také kompenzační pomůcky. Péči poskytujeme sedm dní v týdnu,“ nastínila Zuzana Krčková, hlavní sestra přerovské nemocnice.

Na prezentaci onkologické ambulance, která proběhla ve středu, nechyběl ani olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk.

„Onkologických pacientů je v současné době hodně, a i když se medicína v léčbě posouvá, chceme, aby byl život pacientů kvalitní. Přerovská nemocnice má službu zdravotních sester, které poskytují péči pacientům i doma. Je to ojedinělý projekt, který si zaslouží úctu. Lidé jsou ve svém přirozeném prostředí, což já považuji za ideální stav,“ konstatoval hejtman.