V Přerově od listopadu přibude ještě jeden lékař a od nového roku se počítá se zajištěním ambulance po celý týden.

Zpráva o tom, že dlouho zavedená praxe jediného onkologa na okrese Lubomíra Skopala v Přerově končí, zaskočila jeho pacienty loni v lednu.

Zdravotní dokumentaci stovek pacientů sice převzala Fakultní nemocnice v Olomouci, ale neukázalo se to jako šťastné řešení. Zejména pro starší nemocné lidi je dojíždění vyčerpávající.

„Každý transport do nemocnice v Olomouci nebo kamkoliv dál pro ně představoval velkou zátěž. Když jelo několik pacientů společně sanitkou na vyšetření, tak na sebe museli čekat,“ vylíčil praktický lékař z Přerova Michal Chromec, který rozšíření onkologické péče jedině přivítal.

„Mělo se to řešit ještě předtím, než doktor Skopal odešel. Je přece potřeba, aby byla zdravotní péče pro tyto vážně nemocné co nejvíce dostupná. Centralizace je na místě, co se týče racionalizace péče, ale pokud jde o přístupnost pro pacienty u banálních kontrol a vyšetření - ty je potřeba dělat v místě,“ soudí.

Nová primářka a samostatný primariát

Lidé, kterým bylo diagnostikováno nádorové onemocnění, pocítí změnu už od listopadu.

„Do Přerova nastoupí nová primářka a vznikne samostatný primariát ambulance klinické onkologie. Péči o pacienty zajistí dva lékaři, a to čtyři dny v týdnu,“ informoval Jiří Ševčík, místopředseda představenstva Středomoravské nemocniční společnosti, pod niž spadá i přerovská nemocnice.

Od nového roku se počítá se vznikem plnohodnotné ambulance, kde se bude provádět i chemoterapie.

„Zajistíme infuzní terapii, kompletní diagnostiku a určování stadia choroby, udržovací a symptomatickou léčbu ve spolupráci s léčbou bolesti. Součástí bude i sledování pacientů a pravidelné kontroly,“ upřesnil Jiří Ševčík.

Přerovská ambulance bude spolupracovat i se specializovanými zdravotnickými zařízeními - Fakultní nemocnicí v Olomouci, onkologickým centrem v Novém Jičíně a oddělením radiační onkologie prostějovské nemocnice.

„Jeho pracovníci u nás ostatně péči v omezeném rozsahu zajišťovali už nyní. Teď se chceme ale postavit na vlastní, „přerovské“ nohy,“ zmínil.

V budově bývalého kožního oddělení

Pacienti najdou ambulanci klinické onkologie v budově bývalého kožního oddělení přerovské nemocnice, kde nyní probíhají stavební úpravy.

„Slavnostní otevření prostor plánujeme v polovině listopadu,“ řekl.

Rozšíření péče přivítalo i město.

„Jsme rádi, protože současný stav byl pro pacienty z celého Přerovska složitý. Kromě lékařky z Prostějova přibude od listopadu ještě jeden atestovaný onkolog,“ uzavřela Věra Vránová, předsedkyně výboru pro sociální a zdravotnické záležitosti města, který už dříve jednal o situaci pacientů se zástupci společnosti Středomoravská nemocniční.