Lidé v této moderní webové aplikaci najdou osmdesát formulářů, které řeší jejich životní situace – od vydání občanského průkazu přes povolení stavby až po žádost o grant.

„Pro nás bude hlavním ukazatelem zájmu, kolik občanů se aktivně zaregistruje, zda jich budou stovky nebo tisíce. Čekáme tedy na to, jaké budou první ohlasy," uvedla mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Na portál občana se dostanete přes adresu https://portal.prerov.eu/

„Ti, kteří se chtějí zaregistrovat a komunikovat s úředníkem přes portál, se musejí přihlásit a čeká je úvodní návštěva úřadu, kde budou ztotožněni. Návod, jak to prakticky provést, najdou přímo na stránce – vpravo dole, pod zkratkou F.A.Q," upřesnil Petr Karola z přerovského magistrátu.

Pro využití standardních situací v rozsahu, na který jsou občané zvyklí – jako je třeba objednávkový systém u „okénkových agend" – nemusejí žádnou oficiální registraci do Portálu občana podstupovat.

Přerovský projekt elektronizace veřejné správy je svým rozsahem v rámci republiky unikátní.

Zájemci se díky novince mohou podívat třeba i do archivního portálu, jenž je provede starými písemnostmi města, nebo nahlédnout do takzvaného „rozklikávacího rozpočtu" a kontrolovat, jak Přerov hospodaří s veřejnými prostředky.

VÍCE: Přerov rozjíždí on-line úřad za 138 milionů. V ČR nemá obdoby