Vydatná nadílka ale obyvatele regionu vydatně potrápila – a to i přesto, že silničáři do boje se sněhem nasadili veškerou techniku.

Na všech hlavních tazích a silnicích druhé a třetí na Přerovsku se začalo s úklidem sněhu kolem půl třetí ráno, kdy začalo hustě chumelit.

„Je to náročné. Máme v terénu veškerou dostupnou techniku, dvacet traktorů s radlicemi i auta s pluhy. Situaci ale ráno komplikovalo vytrvalé sněžení, a proto jsme museli několikrát vyjíždět na stejné místo, kde jsme už jednou sníh shrnovali,“ popsal dispečer zimní údržby Správy a údržby silnic Olomouckého kraje.

S úklidem sněhu pomáhalo v ulicích Přerova na sedmdesát zaměstnanců zdejších technických služeb.

„Kdo má ruky a nohy, ten odhrabuje. Je to ale boj s větrnými mlýny. Sotva sníh uklidíme, znovu napadne. Ruční čištění zastávek na autobusovém nádraží zajišťují čtyři pracovníci, kteří si odpykávají náhradní trest. Devět dalších lidí z veřejné služby pak odstraňuje sníh na nábřeží PFB. Původně jich ale mělo přijít do práce dvacet,“ vylíčil šéf přerovských technických služeb Radek Koněvalík.

Podle něj vyrazil do ulic první posypový vůz už ve dvě hodiny ráno.

„Máme v centru dva traktory a také pět dalších v místních částech. Chodníky uklízíme s pomocí čtyř sypačů a dvě frézky máme v Lověšicích a dalších místních částech,“ doplnil. Hromady vyvezeného sněhu se kupí u parku Michalov.

Dopoledne čtyři bouračky

Na Přerovsku došlo vlivem sněhové kalamity jen v dopoledních hodinách ke čtyřem dopravním nehodám, obešly se ale bez vážnějších následků.

„První se stala o půl osmé ráno v Lipníku nad Bečvou, další přibližně ve stejné době v Prosenicích. O půl hodiny později havarovalo auto i v Domaželicích a v devět hodin opět v Lipníku nad Bečvou,“ popsal operační důstojník přerovské policie.

Dopravu na hlavních železničních tratích na Moravě sníh výrazně nekomplikoval. Pokud měly vlaky zpoždění, bylo jen v řádech několika minut.

„Aktuálně jsem zjišťovala, že například vlak z Kojetína na Valašské Meziříčí má zpoždění asi deset minut. Zatím nemáme hlášeny větší problémy v souvislosti s hustým sněžením,“ uvedla ve středu dopoledne Kateřina Šubová, regionální mluvčí Českých drah.

Lidé si sníh odhazovali sami

Kdo se ale pořádně zapotil, byli majitelé rodinných domů a obchodníci v centru Přerova.

„Odhrabávám lopatou sníh před prodejnou, ale bylo by dobré, kdyby někdo také ručně vyčistil schody na přístupu. Bojíme se, že někdo ze zákazníků uklouzne,“ řekl třeba provozovatel prodejny na náměstí T. G. Masaryka Michal Vrba. Podle něj totiž technické služby uklidily jen střed chodníků.

Spoléhat se na to, až do jejich čtvrti dorazí traktor s radlicí, nechtěli ani obyvatelé domů v ulici B. Němcové v Přerově. Sníh tu lopatami odhazovali i senioři v pokročilém věku.

„My tři rodiny si to tady vždycky uklízíme. Protože kdybych měla čekat, až sem někdo dorazí se strojem, to bych se načekala,“ zasmála se třeba třiaosmdesátiletá obyvatelka domu Anna Moulíková.

„Jasně, že nestíhají. To se není co divit. Já bych sem nahnala pracovat všechny nezaměstnané a nebo Romy. Když už berou tu sociálku, tak by měli pomáhat. Kdyby každý nezaměstnaný uklidil jeden chodník, tak je město vymetené,“ vyjádřila svůj názor další důchodkyně z Přerova Milada Valášková.

Podle meteorologů je předpověď počasí na příští dny docela příznivá.

„Vypadá to, že brzy přestane sněžit a měly by se objevovat spíše ojedinělé sněhové přeháňky. Napadlo asi 10 až 12 centimetrů nového sněhu a teploty zůstanou i nadále pod nulou. Beze srážek by se to mělo obejít i ve čtvrtek," uvedl ve středu dopoledne přerovský meteorolog Petr Matuš.

SITUACI NA PŘEROVSKU JSME SLEDOVALI ON-LINE

14:50 On-line ukončen Situace v Přerově se uklidnila, sníh přestal padat a podle silničářů, už se odhrnují i silnice 3. třídy a boční ulice.

13.19 U Bělotína na D1 ve směru na Brno, mezi 319,6 km a 319,43 km je neprůjezdný pravý jízdní pruh, je zde odstavené nákladní vozidlo, označeno světelnou šipkou.

11:52 Podle metoorologa je předpověď počasí docela příznivá. "Vypádá to, že během dvou hodin přestane sněžit a dále by se už spíše měly objevovat jen ojedinělé sněhové přeháňky. Napadlo asi 10 až 12 centimetrů nového sněhu a teploty zůstanou i nadále pod nulou. Beze srážek by se to mělo obejít i zítra," uvedl Deníku přerovský metorolog Petr Matuš.

11:37Spoléhat se na to, až do jejich čtvrti dorazí traktor s radlicí, nechtějí obyvatelé domů v ulici B. Němcové v Přerově. Sníh tu odhazují lopatami i senioři v pokročilém věku. „My tři rodiny si to tady vždycky uklízíme sami, ostatně jako každý rok. Protože kdybych měla čekat, až sem někdo dorazí se strojem, to bych se načekala. Jsem sice šmajdavá, ale co mám dělat? Kluci jsou v práci,“ zasmála se třeba třiaosmdesátiletá obyvatelka domu Anna Moulíková, která si podle svých slov na úklid sněhu přivstala.

11:25Majitelé obchodů v centru Přerova vzali do ruky lopatu a sníh odklízejí sami. „Odhrabávám lopatou hlavně sníh před obchodem, ale bylo by dobré, kdyby někdo ručně vyčistil schody. Bojíme se, aby někdo ze zákazníků neuklouzl. Všechno ale stíhat nemůžeme,“ řekl třeba provozovatel obchodu v centru Přerova Michal Vrba. Podle něj uklidily technické služby jen hlavní cestu v centru.

11:20 Vlaky na Moravě mají zpoždění jen někde a dá se říci, že jsou všechny v řádu několika málo minut. "Aktuálně jsem zjišťovala, že například vlak z Kojetína na Valašské Meziříčí má zpoždění asi deset minut. Zatím nemáme hlášeny větší problémy v souvislosti s hustým sněžením," uvedla Kateřina Šubová, mluvčí Českých drah.

11:04 Na Přerovsku došlo ve středu jen v ranních hodinách ke čtyřem dopravním nehodám, které zavinila sněhová kalamita. „První se stala v 7 30 v Lipníku nad Bečvou, druhá zhruba ve stejné době v Prosenicích. O půl hodiny později havarovalo auto také v Domaželicích a v 9 hodin opět v Lipníku nad Bečvou,“ uvedl operační důstojník přerovské policie. Nehody se podle něj obešly bez vážnějších škod a zdravotních následků.

10:49 Všechny hlavní tahy a silnice první, druhé a třetí třídy na Přerovsku se začaly uklízet kolem půl třetí v noci, kdy začalo vytrvale sněžit. „Je to náročné. Na silnicích máme veškerou dostupnou techniku, dvacet traktorů s radlicemi, auta s pluhy. Situace ale ráno komplikovalo vytrvalé sněžení na celém okrese. Museli jsme opakovaně uklízet místa, do kterých jsme se už jednou dostali,“ uvedl dispečer zimní údržby Správy a údržby silnici Olomouckého kraje.

10:11 Ředitel technických služeb města Přerova Radek Koněvalík tvrdí, že do boje se sněhovou kalamitou byla nasazena veškerá dostupná technika: „Sypat jsme začali už v úterý odpoledne, kdy namrzlo. Hlavní nápor ale přišel ve středu tak kolem druhé hodiny ráno. V ulicích máme sypače a multikáry, je nasmlouváno i pět traktorů v místních částech,“ vylíčil. Chodníky uklízejí čtyři sypače a dvě malé frézky jsou i v místních částech. „Hodně se nám osvědčila i sekačka, kterou jsme nechali upravit na sníh,“ doplnil. Odklizený sníh se vyváží k parku Michalov. V ulicích města je v tuto chvíli na sedmdesát lidí, kteří pomáhají s odstraňováním následků kalamity. „Devět lidí v rámci institutu veřejné služby odklízí sníh na nábřeží P. F. B., původně jich mělo ale přijít dvacet. Další čtyři, kteří si touto formou odpykávají alternativní trest, pracují na úklidu autobusového nádraží,“ poznamenal.

9:17 v Dolním Újezdu okres ve směru jízdy od Olomouce na Ostravu se stala dopravní nehoda, auto je v odstavném pruhu, havárie bez zranění

7:57 na silnici 150 v Podolí dopravní nehoda dvou osobních aut, bez zranění a úniku provozních kapalin

7:30 na silnici 47 v Prosenicích došlo na křižovatce k dopravní nehodě, střetlo se zde osobní auto s traktorem. Doprava omezená.

Petra Poláková-Uvírová a Kateřina Kapková