Slavnostní otevření technologického centra se díky seznamu hostů zapíše mezi události roku. Novou výrobu totiž představili japonský velvyslanec Chikahito Harada a také oba vrcholní manažeři firmy z Japonska a Německa Haruhito Morishima a Heinz Jacqui.

„Městu Přerov bude tento projekt slušet. Na jedné straně je to místo s pohledem do dávné pravěké minulosti, na druhé nabízí pohled do daleké budoucnosti,“ řekl během zahájení moderátor Marek Eben, který akci provázel mluveným slovem.

Ten také budoucím pacientům v žertu doporučil, aby se na šetrné zákroky lékařskými přístroji firmy Olympus nenechávali zbytečně utlumovat léky. „Dal jsem si k padesátinám dárek v podobě kolonoskopického vyšetření a je to fascinující pohled dovnitř. Z hlediska mě jako herce je to prostředí, kde bych si rád zahrál,“ vyprávěl Eben.

Technologické centrum společnosti Olympus, které má do dvou let zaměstnat až sto padesát lidí, budí díky investici za 5,5 milionů euro respekt ve Střední Evropě. Zástupci firmy prozradili, proč si vybrali právě Českou republiku a město Přerov.

„Česko a Přerov, situované v srdci Evropy, skvěle zapadají do naší filozofie. Jsme hrdí na to, že otevíráme naše centrum v zemi myslitelů a vědců. Vždyť, co by byla medicína bez takových průkopníků, jako byl například Jan Jesenius,“ uvedl vrcholný manažer společnosti Olympus z Japonska Haruhito Morishima.

O lékařské tradici Česka hovořil i přední manažer firmy z Německa Heinz Jacqui. „Právě díky skvělým odborníkům, které region nabízí, věříme v konkurences­chopnost našich technologií na evropských trzích,“ konstatoval.

Firma Olympus investovala v Přerově na 5,5 milionů euro. Z toho na 3 miliony přišla stavba budovy, na 1,7 milionu se investovalo do ekologických technologií a zbývající prostředky do vybavení.

„Výroba v Přerově je unikátní a nebude mít obdoby nikde ve světě. Roboty byly vyvinuty speciálně pro tuto továrnu,“ vyzdvihl mluvčí firmy Ondřej Typolt. Významná je i díky své ekologické šetrnosti. „Jsme vůbec první v republice, komu se podařilo získat příslušný certifikát,“ doplnil.

Přínos ocenil také Karel Machatka, ředitel sekce podnikání z ministerstva průmyslu a obchodu. „Vážím si toho, že společnost i v době krize investovala nemalé prostředky a oceňuji, že firma, reprezentující nejvyšší stupeň kvality výroby, je právě v Přerově,“ podotkl.

Podle manažerů se stala lékařská technika v posledních letech klíčovým oborem činnosti společnosti Olympus. Proto se také centrum v Přerově zaměří nejen na výrobu, ale i na vývoj. Olympus se drží mezi špičkami ve svém oboru díky minimálně invazivní a šetrné diagnostice a léčbě.