Podle informací olomouckého hejtmanství bylo do sobotního rána registrováno nejvíce nakažených na Litovelsku (72) a v Olomouci a okolí (46).

V uzavřené oblasti Uničovska hygienici evidovali 37 infikovaných, na Prostějovsku 28.

Na Přerovsku jsou 4 nemocní, Šumpersko má 3 nakažené.

Po dvou případech evidují na Šternbersku a Hranicku, jeden hlásí Mohelnice, Zábřeh a Jeseník.

Podle údajů hygieny bylo v kraji doposud indikováno k testování 1407 osob. Mezi nakaženými je více mužů – 117.

V regionu se v těchto dnech zvýšil počet odběrů. Jen na stanovišti ve Fakultní nemocnici Olomouc provedli od soboty do pátku přibližně 400 odběrů.

Na odběrovém místě u Litovle v Nových Zámcích, jen v pátek podle litovelského starosty Kohouta odebrali biologický materiál více než 20 lidem.

Uvolní se pohyb v uzavřené zóně?

Obě města, která jsou odříznutá od světa, zatím netuší, kdy pro ně omezení skončí. Karanténa byla vyhlášena na dva týdny a termínem, kdy se měl uvolnit pohyb v uzavřené zóně, byl 30. březen.

„Hygienici zatím stále vyhodnocují data a definitivní rozhodnutí padne v neděli kolem poledne. Lidé se vše včas dozvědí,“ řekl olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). Obyvatelé obou měst nemohou uzavřenou zónu opustit a vjíždět sem mohou pouze vozidla zásobování, policisté, hasiči nebo zdravotníci.

Ani hejtman neví, kde nakažení lidé bydlí

Obyvatelé měst a obcí v kraji údaje hygieniků o počtu nakažených bedlivě sledují. Mnohdy ale panuje nervozita a lidé by chtěli přesně vědět, odkud nakažení pocházejí.

„Ani krajský úřad, ani hejtman, ani vaši starostové nevíme, kde přesně bydlí lidé, kteří jsou pozitivně testováni na koronavirus. Nařízení státu a hygieniků nedovoluje zveřejňovat bližší informace k nemocným. Nemusí se nám to líbit, ale nezbývá než to respektovat a důvěřovat odborníkům. Já osobně chápu i argumenty pro zveřejňování přesnějších informací. Ale systém je nastaven tak, jak je, a zkušenosti z praxe dávají za pravdu hygienikům,“ vysvětlil olomoucký hejtman.

Zveřejňovat počty nakažených podle obcí považuje za nevhodné také ministerstvo zdravotnictví, protože existuje vysoké riziko stigmatizace nakažených osob a jejich rodinných příslušníků.

Více testů

V kraji se více testuje. Ve středu zahájila provoz Laboratoř experimentální medicíny Ústavu molekulární a translační medicíny (ÚMTM) Lékařské fakulty Univerzity Palackého. Vyšetřila desítky vzorků. Testuje se také v prostějovské nemocnici.

V Olomouckém kraji je v záloze 200 lůžek pro nakažené pacienty.

„Dalších sedmdesát je pak možné připojit na plicní ventilátor. Pokud si to situace vyžádá, jsme připraveni kapacitu lůžek ještě navýšit,“ uvedl po pátečním setkání s řediteli nemocnic hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

16 pacientů v nemocnici

V prostějovské nemocnici, která jako jediná v Olomouckém kraji disponuje specializovaným infekčním oddělením, bylo v pátek hospitalizováno šestnáct pacientů s potvrzenou diagnózou Covid-19.

"Aktuálně je v Nemocnici Prostějov hospitalizováno šestnáct pacientů s potvrzeným onemocněním Covid-19. Dvanáct jich je hospitalizováno na infekčním oddělení, čtyři na Anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Jejich zdravotní stav brzké propuštění do domácí péče prozatím nedovoluje," informovala mluvčí nemocnice Radka Miloševská. 

Další respirátory a dezinfekce
Hejtmanství pokračuje v distribuci ochranných pomůcek lidem, kteří v boji s koronavirem stojí v první linii. V pondělí 23. března zamířila do celého kraje další zásilka roušek a respirátorů.
Po dohodě s hygieniky a epidemiology šla největší část dodávky zdravotníkům, hasičům, záchranářům a také do sociálních služeb.
„Například pracovníci v sociálních službách po celém kraji dostali v pondělí 150 000 roušek. Ve čtvrtek jsme jim poslali dalších téměř 50 000 respirátorů a dva tisíce litrů dezinfekce,“ uvedl hejtman.

Online reportáž

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník