Debata o nutnosti zřízení odtahové služby se táhne minimálně dva roky. Na nezodpovědné majitele aut, kteří nechávají auta zaparkovaná třeba několik měsíců v místech, kde překážejí, totiž město nemá účinné páky.

„Výzva pro majitele o nutném odstranění vozu se vyvěsí na úřední desku, pak se auto polepí, a když se majitel ani tak nepřihlásí, věc se řeší jako nalezený předmět,“ popsal dnešní praxi mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal. S vraky a nevhodně zaparkovanými auty mají bohaté zkušenosti také městští strážníci.

Auta označíme nálepkou

„Majitele vždy upozorníme nálepkou na povinnost odstranit auto ze silnice, a pak věc oznámíme správci komunikace, což je odbor majetku,“ doplnil zástupce ředitele Městské policie Miroslav Komínek. Podle něj je ale rozdíl mezi vrakem a dlouhodobě nepojízdným autem.

„S těmi je v Přerově největší problém, jejich vlastníci se přitom dopouštějí několika přestupků a hrozí jim až desetitisícové pokuty,“ řekl. Podle zákona o provozu na pozemních komunikacích může být auto odstraněno, pokud představuje silniční překážku.Jeden z vraků blokující parkoviště v přerovských ulicích

„To znamená, že je třeba na přechodu pro chodce, na křižovatce a nebo brání při blokovém čištění,“ vysvětlil Komínek. Odtažena můžou být i auta, jejichž majitel nereaguje na rozhodnutí silničního správního úřadu.

„Rada města nyní zmocní technické služby k výkonu práv a povinností vlastníka místní komunikace,“ doplnil mluvčí radnice Přidal.

Jeden den parkování za stovku

Město uzavřelo smlouvu s technickými službami na jeden rok, a to do konce března 2011. „Auta budeme odtahovat s pomocí externí firmy a přesuneme je do našeho areálu v ulici Na hrázi. Nafocení zajistí naši zaměstnanci,“ přiblížil jednatel technických služeb a radní Václav Zatloukal.

Podle něj jsou náklady na odtah jednoho vozu vyčísleny na 1,7 tisíce korun. „Lidé zaplatí za každý den parkování v našem areálu částku 100 korun, náklady na hlídání auta pak činí 50 korun,“ uzavřel.