Stanovená je i nová cena za neúplné odtažení, což je situace, kdy odtahová služba přijede na místo, ale vlastník si už mezitím stihl auto odklidit. „

V takovém případě nejde o vraky, ale o nevhodně zaparkovaná auta, jež brání průjezdu ostatním. Za tento neúplný odtah se dříve platila částka 1 tisíc 963 korun, ale nově se zvýšila na 2 tisíce 178 korun,“ řekl přerovský radní Michal Zácha (ODS).

Vyfotí, označí a pošlou přes aplikaci

Od roku 2017, kdy město s odtahy začalo, odvezla tato služba z ulic Přerova 82 vozidel, jejichž průměrné stáří je 21 let.

„Když městská policie shledá důvod pro umístění botičky a do třiceti dní nikdo nepožádá o její odstranění, je nařízený odtah. To se děje nejčastěji při blokových či strojních čištěních. Odtažena mohou být i vozidla, která se stanou překážkou silničního provozu - třeba pokud někdo nechá auto v nepřehledné zatáčce, brání průjezdu, znemožní výjezd z garáží a podobně,“ vysvětlil zástupce šéfa strážníků Miroslav Komínek.

Lidé v Přerově, které trápí nedostatek parkovacích míst, často dlouhodobě odstavené auto sami nahlásí. Zejména, pokud má třeba vypuštěná kola nebo vybitá okna. Obracejí se také na úředníky magistrátu přes aplikaci Mobilní Rozhlas.

„V takovém případě zjistíme místo i fotku auta. V terénu pak zkontrolujeme, jestli se opravdu jedná o vrak. Pokud má auto platnou technickou kontrolu, můžeme maximálně majitele upozornit na stav jeho majetku. Když ale zjistíme, že má více než šest měsíců propadlou technickou kontrolu, začínáme věc řešit,“ popsal praxi Ivo Sadílek z přerovského magistrátu, který má tuto agendu na starosti.

Vraky na parkovišti i několik let

Ne vždy je jednoduché vlastníka dohledat, takže následuje umístění snímku auta na webové stránky města, kde je vrakům vyhrazena samostatná sekce. Předposledním krokem v celém procesu je pak odtažení auta na parkoviště v Teličkově ulici. Ani to ale není levná záležitost, protože majitel zaplatí 150 korun za každý den užívání místa.

„Jsou tu i vraky, které sem byly odtaženy před čtyřmi lety. Částka se tak vyšplhá na cenu, jež několikrát převyšuje hodnotu odtaženého vozu - v jednom případě to bylo i více než sto tisíc korun,“ zmínil.

Pokud se majitele auta po všech peripetiích nedaří dohledat, putuje vůz k ekologické likvidaci. Novela zákona, která vešla v platnost loni v dubnu, řeší i možnost dražby. V Přerově zatím k této situaci nedošlo, ale vyloučena není.