Vlastník domů v ghettu informace o přesunu přerovských Romů odmítá.

Radní v Bystřici pod Hostýnem se v minulosti do koupě nevzhledného objektu na Masarykově náměstí v centru dvakrát nehrnuli. Je ale možné, že své stanovisko nakonec přehodnotí.

Existuje totiž obava, že bude hotel prodán agentuře, jež sem nastěhuje sociálně nepřízpůsobivé občany.

Alespoň to tvrdí podnikatel a jednatel Hotelu Podhoran Radovan Křemeček.

Na dopis s touto nabídkou, adresovaný radnici v Bystřici, upozornil blog Kroměřížan.cz .

„Byl jsem osloven společností, která se zabývá provozováním ubytoven sociálně nepřizpůsobivých občanů. Nabídka, kterou mi učinili – 25 milionů korun – je pro mě natolik zajímavá, že jsem nucen se jí vážně zabývat,“ zmínil Křemeček.

Identitu agentury prozradit nechce, trvá ale na tom, že nabídka je skutečná.

Pro Přerovský deník se jednatel hotelu opakovaně odmítl vyjádřit a vzkázal pouze, že vše důležité již jednou řekl.

Po Bystřici pod Hostýnem už se v této souvislosti rozkřikla fáma, že se mají do hotelu nastěhovat Romové ze Škodovy ulice.

Zdejší ghetto prodali přerovští radní před lety soukromé společnosti Opera Bohemia, která hodlá zchátralý areál srovnat se zemí a vybudovat zde nové multifunkční domy. Kdysi honosná čtvrť u nádraží se tak zvelebí.

Z původních více než pěti desítek rodin jich ve Škodově ulici zůstalo jen osm, a pro ty hledá vlastník objektů náhradní bydlení.

25 milionů je přemrštěná cena

Jednatel společnosti Opera Bohemia Bohumil Chodil informace o možném stěhování Romů ze Škodovy ulice do hotelu v centru Bystřice pod Hostýnem striktně popřel.

„Každý, kdo se jen trochu pohybuje v realitách, ví, že cena 25 milionů korun za hotel v tomto stavu je přemrštěná. Já osobně jsem s nikým nejednal o tom, že by se měli přerovští Romové ze Škodovy ulice stěhovat do Bystřice pod Hostýnem. Nejsem ani ve spojení s majitelem a pochybuji o solidnosti takového jednání,“ řekl Chodil.

Ten podle svých slov očekává, že by se měly v dohledné době z ghetta odstěhovat další rodiny tak, aby mohla firma pokračovat v demolici objektů.

Fám o stěhování Romů ze Škodovy ulice se už v minulosti objevilo několik. V roce 2008 se měli podle „zaručených“ informací přestěhovat do kasáren Jaslo v Hranicích, o rok později zase do Grygova. Ani jedna z nich se nakonec neukázala jako pravdivá.

Bystřice o koupi Podhoranu jedná

Představa, že by se měli Romové ze Škodovy ulice přestěhovat do hotelu v centru Bystřice pod Hostýnem, připadá přitažená za vlasy i přerovským opozičním zastupitelům.

„Podle mě je nesmysl, aby se Romové z Přerova nechali nastěhovat do hotelu v jiném městě. Dvacet pět milionů je pětadvacet kvalitních bytů v Přerově a já doufám, že zastupitelé v Bystřici pod Hostýnem umějí počítat,“ vyjádřil svůj názor třeba zastupitel Richard Šlechta. (SpP).

Radní v Bystřici pod Hostýnem ale ve světle posledních událostí o odkoupení hotelu Podhoran vážně uvažují.

„Přestože na to teď nemáme finance, jednáme o tom. V současné době posuzujeme stavebně technický stav objektu. Nějaké divoké reakce místních obyvatel na stěhování nepřizůsobivých obyvatel do centra naštěstí nemáme,“ uzavřel starosta Bystřice pod Hostýnem Zdeněk Pánek.