Aféru, která stála vlivného politika přerovské ODS křeslo v radě a málem ho připravila i o post zastupitele, uzavřel loni v listopadu olomoucký Krajský soud verdiktem: vinen.

Potvrdil tak Dostálovi podmíněný trest jednoho roku se zkušebním odkladem na dva roky a zároveň mu uložil povinnost zaplatit poškozené částku 50 tisíc korun.

Podle rozsudku politik zneužil svého postavení zaměstnavatele a ženu, která v jeho firmě pracovala jako servírka, ve dvou případech přiměl k orálnímu styku.

„Rozhodnutí soudu nestojí pouze na výpovědi poškozené, ale je podporováno i dalšími důkazy, byť nepřímými, jako jsou znalecké posudky nebo výpovědi osob, kterým se poškozená svěřila,“ zdůvodnila to soudkyně Michaela Burešová.

Podle žalobkyně přerovský okresní soud, který věc řešil jako první, provedl rozsáhlé dokazování a u poškozené byla diagnostikována posttraumatická stresová porucha. Potvrdily to i výpovědi znalců z oboru psychiatrie a psychologie.

"Chci, aby přišla k soudu"

Marek Dostál ale s výsledkem spokojený není - podle jeho slov se ani jednou nepodařilo přimět poškozenou, aby se dostavila k hlavnímu líčení. A bez konfrontace s její výpovědí přímo v soudní síni prý nemůže rozsudek považovat za spravedlivý.

„Přítomnosti na hlavním líčení se poškozená vždy vyhýbala různými lékařskými zprávami. Nevíme ani, jestli dál pokračuje v léčbě, a jaký je její aktuální zdravotní stav,“ shrnul dnes již bývalý politik ODS Marek Dostál.

Ten u soudu celou dobu tvrdil, že se ničeho nedopustil a poškozená si vše vymyslela, aby zakryla vlastní finanční machinace a zpronevěru peněz. Pracovala totiž v jeho podniku jako servírka. Dostál je přesvědčen, že se ze strany poškozené jedná o mstu.

„Byl jsem odsouzen na základě nepřímých důkazů a tato kauza mě poškodila nejen v profesní, ale i osobní rovině. Musel jsem zaplatit 50 tisíc korun jako nemajetkovou újmu někomu, kdo mě de facto připravil o peníze. Chtěl bych, aby poškozená přišla k soudu a byla konfrontována s otázkami mými i mého obhájce. Protože na ni soud pohlíží jako na chráněnou osobu, u hlavního líčení nikdy nepromluvila. Je to celé o nás bez nás,“ řekl Marek Dostál.

Jeho obhájce Petr Vavřík odkazuje na názor Ústavního soudu.

„Za situace nemožnosti obviněného disponovat dostatečnou a řádnou příležitostí vyslechnout a zpochybnit věrohodnost svědka proti sobě, je podle názoru Ústavního soudu nezbytné posoudit, zda bylo řízení jako celek spravedlivé,“ zdůvodnil obhájce.

Rezignoval na většinu funkcí

Dostál už dříve kvůli obvinění ze sexuálního nátlaku rezignoval na většinu funkcí - kromě toho, že opustil křeslo radního a ukončil členství v ODS, byl odvolán také ze školské rady na ZŠ U Tenisu a na vlastní žádost byl vyřazen ze seznamu gratulantů, kteří předávají jubilantům dárky.

Zůstal pouze v městském zastupitelstvu s tím, že chce naplnit cíle koaliční dohody.

„Rozhodl jsem se, že ze zastupitelstva neodejdu, protože za mnou stojí stále spousta lidí, kteří mi vyjadřují podporu,“ uzavřel.