Na památku tohoto významného investičního projektu odhalili přímo na náměstí pamětní kámen.

Symbolem revitalizace se stal malý čtyřlístek. Účastníci úterní slávy si jej zapíchli do klop kabátů a obleků, ale i do země vedle pamětního kamene. „To proto, aby se vašemu městysi nikdy nevyhýbalo štěstí,“ řekl během svého proslovu hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík, který pak spolu se starostkou Hustopečí Júlií Vozákovou pamětní kamen odhalil.

Revitalizace Náměstí Míru a přilehlých ulic začala v Hustopečích letos v dubnu slavnostním výkopem a zasazením lípy. Betonová plocha kolem kostela pak ustoupila záhonům a trávníku, staré stromy nechal městys nahradit novými. Lidé se také dočkali kvalitnějších chodníků, nových laviček, odpadkových košů, osvětlení i stojanů na kola.

Podle projektu měla stát revitalizace osm milionů korun. Šesti a půl na ni přispěl Regionální operační program. „V průběhu prací se ale ukázalo, že bude potřeba rozpočet o čtyři sta tisíc korun navýšit. Bylo třeba nutné zhutnit podloží kolem kostela, s čímž původně nepočítalo,“ vysvětlila starostka Vozáková, ale dodala, že jisté finanční rezervy městys pro tyto účely měl.

Kopat se však v Hustopečích bude dál. Kvůli povodním, které je zasáhly koncem června, vloží úřad do oprav zničených chodníků a cest nejméně dvacet milionů korun. „Snažíme se dosáhnout na dotaci ministerstva pro místní rozvoj, abychom nemuseli celou částku hradit ze svého,“ řekla Vozáková.