Demontáž zrezivělé lávky, jíž má nahradit nová mostní konstrukce, měla přitom začít už v prosinci.

„Úřad na ochranu hospodářské soutěže zahájil správní řízení, protože se odvolaly dvě firmy, které v soutěži neuspěly,“ informoval náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS).

Výběrové řízení na dodavatele stavby Tyršova mostu bylo dvoukolové a přihlásilo se do něj celkem devět uchazečů. Město ale nakonec zúžilo výběr na pět firem, z nichž jedna odstoupila.

V soutěži nejlépe obstála společnost Skanska, která přišla s nejnižší nabídkou na zhotovení díla – a to zhruba 115 milionů korun. Odvolání k antimonopolnímu úřadu podaly vzápětí hned dvě brněnské firmy.

„Vznesli jsme výhrady ke způsobu losování a vadil nám také omezený počet uchazečů. Důvodem naší námitky byly ale hlavně procesní chyby ve výběrovém řízení,“ uvedl obchodní ředitel brněnské společnosti Firesta, jehož jméno má redakce k dispozici.

Druhý neúspěšný žadatel o zakázku, brněnská firma SDS Exmost, ale do své námitky přímo uvedl, že losování bylo neobjektivní a mohlo být zmanipulováno.

Antimonopolní úřad zatím nechce prozrazovat detaily. „Ve zmíněné věci ještě probíhá správní řízení a rozhodnutí zatím nebylo vydáno. Více informací tedy v tuto chvíli nelze sdělit,“ shrnul ředitel odboru vnějších vztahů ÚOHS Kristián Chalupa.

Kvůli odvolání firem má nyní přerovský magistrát značně svázané ruce a nemůže začít s připravovanou demontáží lávky u sokolovny, která je značně zchátralá. Právníci společností, které se odvolaly, navíc tvrdí, že město za této situace nemůže ani podepsat smlouvu s vítězným dodavatelem.

Přerovští radní se teď netají obavami z toho, že se kvůli průtahům stavba Tyršova mostu oddálí.

„Doufáme, že to tak neskončí. Už v prosinci měly začít práce na demolici lávky u sokolovny, které je nutné podle Povodí Moravy provést právě v tomto období. Stavba by se tedy musela zřejmě oddálit o rok,“ nastínil ten nejčernější scénář přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD).

Město nyní hledá cesty, jak tomu zabránit.