Reklamace její práce, uplatněná už před půl rokem, zůstala totiž dodnes bez odezvy. Ve středu 22. července začne jednání o tom, kdo teď způsobenou škodu zaplatí.

Několikametrový úsek chodníku v těsné blízkosti železničních viaduktů je od pondělního rána ohraničen páskou. Jeho zámková dlažba je totiž silně porušena. Někde je propadlá do země, jinde tvoří hrboly.

„Pár kostek jsme v pondělí ráno odkryli, abychom se podívali, co se tam vlastně stalo. Slyšeli jsme vodu, takže máme podezření, že tam došlo k protržení nějakého potrubí,“ uvedl Milan Vinkler, ředitel společnosti Ekoltes, která má většinu chodníků ve městě ve své správě.

Bezprostředně poté nechal Vinkler chodník uzavřít. „Vytváří se tam pod povrchem dutina a chodníku hrozí propadnutí,“vysvětlil.

Hranická vodárna však nepředpokládá, že by bylo na vině prasklé potrubí. Daným úsekem vede sice vodovod i kanalizace, ale jakékoliv výkyvy v obou řadech by prý vodařům okamžitě hlásily přístroje, což se nestalo. „Problém bude spíš v tom, že tam někdo vloni ten chodník špatně položil,“ konstatoval pracovník hranické provozovny Vodovodů a kanalizací Přerov Radomír Skácel.

„Já osobně jsem už před půlrokem upozorňoval na to, že byl v těch místech nedopatřením zadlážděn poklop od kanalizační šachty. Nikdo na to ale dosud nereagoval,“ uvedl Skácel.

Podle jeho vysvětlení slouží železné víko mimo jiné k tomu, aby jím přemíra spodní vody, například při prudkém dešti, vytékala ze země ven. Pokud je však poklop zabetonován, hledají si proudy vody cestuna povrch jinudy.

„Podobný problém jsem v Hranicích zaregistroval také v ulicích Komenského a Farní nebo na Školním náměstí,“ vyjmenoval Skácel lokality, které nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí.

Na městském úřadě však žádnou reklamaci ani připomínku tohoto charakteru neregistrují. „ Ani my ani projektant o ničem nevíme,“ uvedl mluvčí Hranic Petr Bakovský.

Kdo je za poškozenou zámkovou dlažbu zodpovědný, to by mělo ukázat až následné šetření. Předcházet mu však bude důkladný monitoring. „Ve středu přivezou vodaři do Hranic speciální kameru, která se podívá pod povrch a odhalí, co přesně se na Potštátské ulici stalo,“ uzavřel ředitel Ekoltesu Milan Vinkler.