Rozhodující bude prospěch z posledních tříd základní školy. Důvodem je málo dětí hlásících se na střední školy a také nový systém podání tří přihlášek, který loni odsouhlasila vláda. Ředitelé středoškolských zařízení se však obávají, že přijímací řízení budou kvůli novému zákonu provázet zmatky a že ještě ani po prázdninách nebudou vědět, kolik dětí u nich vlastně bude studovat.

„Ředitelé z nového systému tří přihlášek mají obavy. Co se přijímacích zkoušek týče, budou je dělat především gymnázia, ostatní odborné školy od nich ustupují. Není to však úplná novinka, některé školy je nepořádaly už loni nebo i dřív, a to proto, že je méně dětí,“ vysvětlil Karel Goš z krajského odboru školství.

Například dvě největší olomoucká gymnázia – Slovanské a gymnázium v Hejčíně – se letos spojila a pro uchazeče nastavila stejná kritéria přijímacích zkoušek. „Naše škola bude mít přijímací zkoušku na všechny tři typy studia. Dohodli jsme se na tomto postupu spolu s gymnáziem v Hejčíně a nastavujeme letos kritéria pro přijetí na obou školách naprosto identická, abychom v té nepřehledné situaci pro rodiče byli srozumitelní,“ vysvětlil ředitel Slovanského gymnázia v Olomouci Radim Slouka.

Naopak vedení Obchodní akademie na třídě Spojenců v Olomouci o přijímacích zkouškách letos neuvažuje. „Kvůli zjednodušení přijímacího řízení nebudeme dělat přijímací zkoušky. Zájem ale očekáváme docela velký,“ uvedla ředitelka Romana Novotníková.

Podobně na tom budou i uchazeči, kteří se přihlásí na olomouckou Střední průmyslovou školu strojnickou. „Máme stanovena kritéria tak, že bereme bez přijímacích zkoušek. Rozhodující pro nás bude prospěch v pololetí deváté třídy a na konci osmé třídy a samozřejmě i známky z matematiky, fyziky, češtiny a cizího jazyka. Bereme v potaz i soutěže v okresním a krajském kole,“ reagovala ředitelka školy Martina Zahnášová.

Tady už loni přijímali žáky s prospěchem do 1,8 bez přijímacích zkoušek, testy pak psalo deset dětí. Podobně na tom budou i uchazeči o studium na Střední odborné škole a Středním odborném učiliště v Uničově. „Přijímací řízení bude bez přijímacích zkoušek, máme v tom praxi už od loňského roku. Žáci tak budou přijímáni na základě výsledků ze základních škol. Co se týká učebních oborů, tak tam se přijímací zkoušky nedělají už několik desítek let. Pokud nám stačí kapacita a pokud můžeme, tak přijímáme podle zájmu,“ uvedla ředitelka uničovské školy Hana Bryxová.

Ředitelé středních škol však z možnosti podat si tři přihlášky velkou radost nemají. Novinkou je také zápisový lístek, který po informaci o přijetí musí žák do pěti dnů odeslat vybranému zařízení, ale zároveň mu umožňuje vzít tuto přihlášku v jakékoli lhůtě zpět a odevzdat ji na další školu, kde bude přijat.

„Legislativní úprava přijímacího řízení není příliš šťastná. Nepovažoval jsem za úplně šťastný ani systém jedné přihlášky, ale tento nový systém vytváří situaci, která bude znamenat, že některé školy na konci srpna nebudou vědět, kolik žáků jim vlastně nastoupí do tříd,“ uvedl předseda Sdružení středního školství Olomouckého kraje Michal Šmucr.

„Obavy trvají, protože to je věc, kterou dosud nikdo nevyzkoušel. Obavy jsou i na straně rodičů, jelikož jsou postaveni před novou situaci, starají se o přihlášku úplně sami. Dříve to pro ně dělala do značné míry škola,“ dodal ředitel Slovanského gymnázia v Olomouci Radim Slouka.