Patnáctého srpna roku 1962 se nad obcí zlověstně zatáhly mraky a spustila se bouřka.

Ve zděném přístřešku nedaleko požární nádrže se před ní chtěly ukrýt děti z Radvanic a okolních obcí, které se sem přišly vykoupat. Do jejich skrýše ale udeřil blesk a zapálil ji.

Neštěstí si vyžádalo šest lidských životů. Při tragédii zemřely děti ve věku od 13 do 17 let, z toho čtyři chlapci a dvě dívky. Místní tuto událost popisují jako „hrůzu všech hrůz".

Z Radvanic zahynuli čtrnáctiletá Irenka Vymětalíková, sedmnáctiletý Miroslav Fildán, šestnáctiletý Stanislav Kořínek a o tři roky mladší Otakar Linhart.

O život přišla také čtrnáctiletá Jaruška Velechová z Prosenic a poslední oběť – šestnáctiletý Bořivoj Libiger – pocházel z Lazník.

Jak popisuje tuto událost obecní kronika?

„Jediný hoch, který v době úderu blesku seděl na zídce volné stavby, katastrofu přežil. Za krátkou dobu po úderu blesku šel občan z Buku do Radvanic, který zaslechl volání o pomoc tohoto mladíka, ihned přivolal občany radvanské, bylo zavedeno umělé dýchání, neprodleně přijela pohotovost z přerovské nemocnice, ale vešekerá lidská pomoc byla marná. Životy zachráněny nebyly," píše se v kronice.

Jedním z pamětníků byl i Břetislav Passinger, přerovský zastupitel.

„Bylo mi tehdy devět let a vzpomínám si, že jsme se tam byli vykoupat. Když přišla bouřka, chtěl jsem se v té boudě ukrýt také, už tam pro mě ale nebylo místo. Utíkali jsme tedy v dešti až k Buku. Tam jsme uslyšeli silné zahřmění a spatřili blesk na obloze, " vybavuje si.

Pietní akt připomene neštěstí

Od tragédie uplyne právě letos padesát let a lidé v obci se rozhodli uspořádat pro pozůstalé a pamětníky této události vzpomínkovou akci.

„Na pohřbu se tehdy sešlo téměř sedm tisíc lidí a dobové prameny uvádějí, že se vesnicí táhl asi tři kilometry dlouhý průvod. Radvanice takové množství lidí nikdy neviděly," líčí kronikářka Marta Ocelková.

Věnce a kytice květů byly naloženy na tři vozy. Čelo smutečního průvodu bylo pod nádražím a konec až v radvanické kapli.

Společný pohřeb pěti dětí z Radvanic a dívenky z Prosenic se uskutečnil v neděli 19. srpna, hoch z Lazník byl pochován ve stejný den na hřbitově ve své obci.

Pietní akt, který má tuto smutnou událost připomenout, se v Radvanicích uskuteční v neděli 12. srpna od 9 hodin. Kromě místních se očekává také hojná účast obyvatel z Lazník a Prosenic, kteří neštěstí pamatují.

„V kapli vystoupí hudební rodinná kapela Petrášovci z Veselíčka a od 9 30 se pod širým nebem na návsi uskuteční Mše svatá, již bude sloužit salesiánský kněz Pavel Tichý z Brna," přiblížila kronikářka.

V kapli bude také vzpomínková síň s fotografiemi dětí z dob jejich dětství a lidé zde můžou zhlédnout také snímky z pohřbu.

„Zazní i autentické vyprávění těch, kteří k této události mají co říct," řekla. Součástí pietního aktu je i společné zapalování svící za zemřelé za účasti zástupců obcí Lazníky a Prosenice.