Podle ostravského meteorologa Eduarda Jarcovjáka počasí ovlivňuje tlaková níže, která se stále drží nad Balkánským poloostrovem.

Tím, že od severozápadu dostávala porci chladnějšího vzduchu, se stále otáčela a na západ posílala teplý, vlhký vzduch.

„K nám proudí vlhký, teplý vzduch od jihu a jihovýchodu a cirkulace je pořád stejná už týden,“ vysvětloval. „Původem je to skutečně tropický vzduch,“ poznamenal Jarcovják.

Tedy žádné dopady výbuchu sopky na Aljašce? „To jsem také slyšel. To by těch sopek muselo být opravdu hodně,“ poznamenal s nadsázkou Jarcovják.

Dokud nezeslábne vliv tlakové níže z oblasti Balkánského poloostrova, počasí se nezmění. Zeslábnout by měl ve středu. Deště ale neskončí: „Co do plošnosti bude přeháněk a bouřek od středy méně, ale vyloučit je nemůžeme,“ sdělil meteorolog.

Počasí, které nyní panuje na Moravě, podle Jarcovjáka není ničím výjimečným. „Červen a červenec jsou nejbohatší na srážky. Už předci věděli o Medardovi, že čtyřicet dní bude pršet. Projevy jsou intenzivnější – první bouřky na Novojičínsku byly opravdu extrémní,“ sdělil Jarcovják s tím, že s dopady takových srážek pak souvisí i hospodaření v krajině.