České dráhy chystají využití modernějších vozů, ale i mírné zdražení. Senioři nad sedmdesát let už také nebudou moci prokázat svůj nárok na slevu pouze občanským průkazem. „Starší papírové průkazy s modrým pruhem na slevu pro důchodce budou vydávány pouze do 10. prosince," konstatoval mluvčí Českých drah Petr Štáhlavský.

Senioři si tedy mohou pořídit In Kartu s aplikací In Důchodce. Její cena je 100 korun na rok nebo 250 korun na tři roky pro cestující do sedmdesáti let. Senioři nad tuto hranici věku si mohou pořídit aplikaci za 100 korun na šest let. „S tou budou mít nadále slevu ve výši 25 procent z obyčejného jízdného," upřesnil mluvčí.

Jedna z novinek se týká železniční zastávky v Lipníku nad Bečvou, kde nově zastaví vlaky linky Ex 2 na trase Praha – Vsetín. Konkrétně se jedná o ranní a večerní spoj. Cesta mezi Vsetínem a Prahou se zkrátí přibližně o půl hodiny a cestující budou využívat komfortní soupravy typu EuroCity. Změny se dotknou vlaků na trati Přerov – Olomouc Zábřeh.

Díky nové časové poloze rychlíků Praha – Luhačovice je nastavena nová přípojová vazba v Olomouci na vlaky do Přerova a z něj. Osobní vlaky mezi Přerovem a Bohumínem odjíždějí v nové časové poloze za rychlíkem relace Brno – Bohumín.

„Nově je tak navázána přestupní vazba z Brna do Lipníku nad Bečvou. V opačném směru přijíždějí vlaky z Hranic na přípoj k rychlíku do Brna," dodal.

K dispozici bude dál i RegioJet

Stejně jako dosud obslouží cestující z Přerova, kteří se potřebují dostat do Prahy, společnost RegioJet. Její vlaky zastavily poprvé v železniční stanici Přerov loni v listopadu.

„Bude jezdit stále jeden pár spojů denně tak, jako dosud. Odjezd ranního vlaku z Přerova je v 6 hodin 39 minut s příjezdem do Prahy v 9 hodin 12 minut. V opačném směru se vyjíždí z Prahy v 16.44 hodin s příjezdem do Přerova v 19.15 hodin," upřesnil mluvčí společnosti RegioJet Aleš Ondrůj.

Nezměněný rozsah spojů zůstane i v Hranicích. „Stejně jako nyní jich bude deset v každém směru, ať už do Prahy, tak na Ostravsko, do Košic, Žiliny a Martina včetně nočního spoje z Prahy do Košic," řekl.

Na Přerovsku od 11. prosince posílí expresní vlaky společnosti Arriva. „Dnes jezdí vlak Arrivy v sobotu ráno z Prahy přes Přerov do Trenčína a neděli stejnou cestou zpět do Prahy. Nově ale pojede vlaků více. Pro cestující z Přerovska a centrální části Moravy to znamená jednak nové spojení až do Nitry, které dříve neexistovalo, a více vlaků na trase Praha – Přerov – Trenčín. S přicházející turistickou sezonou v dubnu začneme jezdit ještě o něco častěji," doplnil za společnost Arriva Roman Herden.

Soukromý přepravce Leo Express se snaží vyjít vstříc cestujícím, kteří se potřebují dostat ráno z Přerova do Prahy. První ranní spoj tedy vyjede 11. prosince už ve 4 hodiny 59 minut s příjezdem v 7.19 na hlavním nádraží v Praze. Spojů bude zhruba stejný počet jako dnes.