O něj se však Češi většinou před cestami po Evropě téměř nezajímají. Přitom na vakcíny mohou dostat příspěvek od pojišťovny. „Mnoho lidí si myslí, že když necestují do takzvaných exotických destinací, není tu žádné nebezpečí.
Ale stačí překročit jižní hranice Rakouska a už podstupujete poměrně vysoké riziko žloutenky typu A. Každý, kdo jezdí do zahraničí, by měl mít minimálně toto očkování. Kromě žloutenek je pro cesty po Evropě vhodné i očkování proti břišnímu tyfu a klíšťové encefalitidě. U lidí starších třiceti let je dobré přemýšlet i o očkování proti záškrtu,“ vysvětluje Jana Vlčková z olomouckého Očkovacího centra.
Míní, že důležité je, jakou lidé navštíví cestovní kancelář. Prodejci zájezdů jsou totiž povinni informovat klienta o nejrůznějších rizicích v cizí zemi. „Za celou svoji kariéru jsem zažila jen jednoho ředitele přerovské cestovní kanceláře, který k nám přišel a nechal si udělat kompletní konzultaci, aby mohl lidi informovat,“ řekla lékařka.
Člověk by se měl o prevenci zajímat, i když jede třeba jen ke Středozemnímu moři. „Všude po Evropě doporučujeme očkování proti žloutence, ale rozhodnutí je samozřejmě na lidech,“ sdělila Kateřina Jílková z olomoucké pobočky CK Fischer. Jednou z těch, kteří letos míří na jih, je i Pavla Zapletalová z Olomouce. „Chystám se do Řecka, ale o žádném očkování neuvažuji,“ řekla.
Naproti tomu Alena Plocová se o možná rizika před svou cestou do Egypta zajímala. „Jenže už bylo pozdě, tak jsem odjela bez něj. Naštěstí se nic nestalo,“ vzpomíná. Nejlepší je začít s přípravou alespoň dva měsíce před odjezdem. Očkovací látky totiž nezabírají hned, ale třeba až několik týdnů po vakcinaci. Pokud myslíte na dovolenou v červenci, teď je nejvyšší čas.
Očkování může částečně uhradit i zdravotní pojišťovna. Některé poskytují kromě příspěvku na vakcínu proti žloutence i peníze na látku proti jiným onemocněním, třeba žluté zimnici. Lékařka Vlčková míní, že zájem o prevenci i přes všeobecné podceňování pomalu stoupá. „Neexistují rizikové oblasti, jsou pouze rizikoví cestovatelé,“ dodala.
Drobné rady
Jak se vyhnout průjmovým obtížím: Upřednostňovat čerstvé potraviny, ovoce a zeleninu, která se dá oloupat, vyhnout se kostkám ledu, balenou vodu kupovat v kamenných obchodech.
Evropské země, kde hrozí nebezpečí břišního tyfu: Albánie, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Moldávie, Rumunsko, Rusko, Ukrajina
Markéta Lančová