Jedním z prvních, kdo začal v Přerově očkovat pacienty ve své ordinaci, byl praktický lékař Ludvík Koudelka.

„Naočkovali jsme asi stovku lidí a pouze u třech zaznamenali nějaké reakce po aplikaci dávky - zimnici nebo teplotu, které ale do následujícího dne odezněly,“ popsal. Vakcín by podle svých slov potřeboval více, příslib další dodávky ale je.

„Do systému zapíšeme pacienty, kteří mají o očkování zájem. Jakmile jich nasbíráme sto, tak nám dávky doručí. Až na výjimky jsem naočkoval všechny pacienty nad sedmdesát a osmdesát let, v ojedinělých případech jsme aplikovali vakcínu i vážně nemocným mladšího věku. Za běžného provozu ordinace zvládneme tak dvacet lidí za den,“ popsal. Praktici očkují vakcínou AstraZeneca.

Hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek
Olomoucký hejtman odmítl Zemana. Neschválený Sputnik v kraji nechce

Sto kusů, příští týden

Že se nedostane na každého, vadí praktickému lékaři z Přerova Michalu Chromcovi.

„Z Olomouckého kraje dostalo vakcíny jen dvaadvacet praktiků, což je strašně málo - tak desetina z celkového počtu. My začneme očkovat příští týden a dodají nám sto kusů vakcín,“ řekl s tím, že přednost mají ti, kteří mají největší počet zaregistrovaných pacientů.

V jeho ordinaci má zájem o očkování 220 lidí - na všechny se ale v první vlně nedostane.

„Nejprve přijdou na řadu senioři nad osmdesát let, pak nad sedmdesát a těsně pod touto věkovou hranicí, pokud jsou vážně nemocní. Pacienti nás ale stále urgují, kdy už to konečně bude. Je to bída a drama je to i v tom, že vůbec nevíme, kdy dostaneme další dávky. Můžeme být ale rádi aspoň za to málo, někdo nedostal vůbec nic, a to je špatně,“ zhodnotil.

Z videa zachycujícího zásah strážníků v Uherském Hradišti zvěřejněním na sociální síti Facebook
VIDEO: Tvrdý zásah proti muži bez roušky. Vyšetřuje se přiměřenost zákroku

Dělá to zlou krev

Obrovský zájem lidí o očkování zaznamenala praktická lékařka Marie Skopalová z Brodku u Přerova. Ta začala očkovat ve čtvrtek.

„Máme k dispozici jen sto vakcín, a to je skoro nic. Očkujeme seniory nad 80 a nad 70 let, můžeme aplikovat vakcínu i těžce nemocným, třeba po prodělané transplantaci nebo onkologickým pacientům,“ zmínila.

Přestože jsou v Brodku u Přerova dvě praktické lékařky, její kolegyně zatím vakcíny nedostala.

„Mezi lidmi to dělá zlou krev. My ale nemůžeme nijak ovlivnit, kdo vakcíny dostane - rozděluje to krajská koordinátorka. Mám rovných sto vakcín, ale nemůžu se s kolegyní podělit,“ vysvětlila.

Zdeněk Prokeš, primář infekčního oddělení prostějovské nemocnice
Ostuda a selhání vládnoucích elit, hodnotí rok s covidem primář infekčního

Museli najmout "ajťáka"

Na očkování se začala Marie Skopalová připravovat ve velkém časovém předstihu - už loni v létě.

„Seznamy lidí mám hotové od prázdnin, takže jsem je jen vyzvala, aby na očkování přišli. Problém byl jen s přihlášením do informačního systému ISIN, který pořád padal. Celé roky očkujeme proti chřipce, a teď nás zdržuje zbytečná administrativa. Do systému musíme navíc házet také údaje po aplikaci vakcíny - do které paže jsme očkovali, jakou šarží a podobně. Kvůli hladkému průběhu jsme si museli najmout IT specialistu,“ vylíčila.

Podle ní je o očkování mezi lidmi obrovský zájem.

„Jakmile se rozneslo, že dorazily vakcíny, lidé začali okamžitě chodit. Hlásí se i ti, kteří zpočátku váhali. Na chřipku očkujeme tak 200 lidí a více. Potřebuji tedy minimálně sto dalších sto dávek,“ uzavřela.