„Vakcínu dostalo v první fázi sedmdesát našich zaměstnanců a vše proběhlo hladce, nesetkali jsme se s žádnými neočekávanými reakcemi. S očkováním seniorů jsme začali až v odpoledních hodinách, protože je to administrativně hodně náročné, což nás trochu brzdí. Pokračovat budeme i v příštím týdnu,“ shrnula ředitelka Domova pro seniory v Tovačově Lenka Olivová s tím, že očkování nakonec podstoupí méně klientů, než předpokládali.

Domov pro seniory v Tovačově přišel na řadu jako první, protože nemocnost zde nebyla tak vysoká jako v jiných podobných zařízeních na Přerovsku.

„Olomoucký kraj ve spolupráci s fakultní nemocnicí zahájil očkování nejohroženějších obyvatel kraje, tedy klientů domovů pro seniory a dalších sociálních služeb v pátek. Je to mnohem dříve, než jak to vypadalo ještě začátkem týdne. Těší mě, že v tovačovském domově seniorů proběhlo vše bez vážnějších potíží,“ zhodnotil Ivo Slavotínek, náměstek hejtmana Olomouckého kraje.

V lednu 14 tisíc dávek pro Olomoucký kraj

Od příštího týdne počet těch, kteří dostanou vakcínu, vzroste.

„Tovačovský domov pro seniory je pilotním projektem. Důvodem je snaha zjistit, za jak dlouho jsme schopni naočkovat určitý počet lidí, a jaké případné provozní problémy se mohou vyskytnout tak, abychom se jich v dalších zařízeních vyvarovali a nastavený systém fungoval,“ vysvětlil Zbyněk Vočka z krajského odboru sociálních věcí.

Do Olomouckého kraje by mělo v prvním měsíci roku 2021 dorazit necelých 14 tisíc dávek vakcíny proti nemoci covid-19. V únoru se množství bude navyšovat.

„Nyní očkujeme prioritně zdravotníky a seniory. Další skupiny budeme zařazovat podle plánu a reálných dodávek očkovací vakcíny,“ uzavřel olomoucký hejtman Josef Suchánek.