Patnáctiletý chlapec a třiatřicetiletý muž totiž společnými silami zachránili šestašedesátiletou ženu, která chtěla v sobotu 16. srpna skoncovat se životem.

Nešťastnice skočila do řeky Bečvy. Zpozoroval jí však patnáctiletý Honza Smékal, který přivolal na pomoc kolemjedoucího řidiče, kterým byl třiatřicetiletý David Zalotěnko. Oba bydlí v Hranicích.

„Je to výjimečná událost, protože se nestává tak často, že se mezi námi objeví lidé, kteří jsou pozorní k problémům druhých,“ uvedl ředitel přerovské policie Jiří Zlámal, který ve čtvrtek 21. srpna osobně poděkoval oběma hrdinům a předal jim dárek v podobě náramkových hodinek.

„K Bečvě jsem v ten den přijel na kole. Díval jsem se, jestli řeka stoupá, protože bylo po dešti. Najednou jsem si všimnul jedné paní, která brečela, mluvila si nahlas sama pro sebe a začala vyhazovat nějaké věci z kabelky do vody. Myslím, že to byla peněženka a doklady. Nakonec tam vhodila celou kabelku a z břehu se pak sama vrhla do vody,“ pospal událost patnáctiletý Honza.

Jako první ho prý v tu chvíli napadlo, že musí přivolat na pomoc někoho z dospělých. „Běžel jsem na nedaleký most a zastavil jsem prvního řidiče, který tudy projížděl,“ dodal Honza, který po prázdninách nastoupí do osmé třídy na Základní školu Nová v Hranicích.

Řidičem byl třiatřicetiletý David Zalotěnko. „Viděl jsem ho už zdálky, chlapec na mě mával a vypadal dost vyděšeně, tak jsem neváhal a zastavil. Stáhl jsem okénko u dveří spolujezdce a ptal jsem se ho, co potřebuje,“ zavzpomínal řidič z Hranic.

Když mu pak chlapec popsal událost, odstavil auto a běžel k řece.

„Nejdřív jsem ženu nemohl najít, ale pak jsem na vodě spatřil nafouklou větrovku fialové barvy. Proud ji totiž unášel směrem na Lipník. Seběhl jsem dolů k řece, zul si šupáky a shodil jsem ze sebe triko. V šortkách jsem skočil do vody a ženu, která se už v tu chvíli potápěla, jsem zachytil a plaval s ní asi osm metrů ke břehu. Nebylo to zas tak náročné, ale ke konci mi už trochu docházely síly,“ popsal svůj rychlý zásah David Zalotěnko.

Podle jeho slov byla žena po vytažení z vody dost zmatená a mluvila velmi nesrozumitelně. „Ptali jsme se jí, proč to udělala, ale nic pořádného jsme se od ní nedozvěděli,“ doplnil Zalotěnko s tím, že potom už jen spolu s dalšími kolemjdoucími čekali na příjezd lékařů a policistů.

Pro oba zachránce to byl nezapomenutelný zážitek. Oba se shodili na tom, že se na záchraně lidského života podíleli vůbec poprvé.

„Už jsem o této události vyprávěl některým kamarádům a v září se pochlubím se svým prázdninovým zážitkem i ve škole,“ svěřil se Honza. „Jsem na syna skutečně pyšný,“ podotkl jeho otec.

„Já k tomu můžu říct jen to, že jsem jednal spontánně. Vůbec jsem nepřemýšlel, jestli mi hrozí také nějaké nebezpečí. Prostě jsem se vrhl za topící se ženou,“ zpětně hodnotí svůj zásah zase David Zalotěnko.

Přerovští policisté udělili věcné dary za pomoc druhým za poslední roky už celkem sedmi osobám. „Šlo o pět mužů a dvě ženy,“ upřesnila mluvčí přerovské policie Michaela Sedláčková.

Vedle posledních dvou hrdinů, kteří zachránili život sebevražedkyni, ostatní ocenění přispěli k dopadení pachatelů loupežných přepadení.

Související článek: