Certifikační komise složená se zástupců místních akčních skupin, sdružení, výrobců a odborné veřejnosti se sešla na obecním úřadě v Haňovicích.

„U všech výrobků hodnotila základní kritéria, mezi která patří místní původ, kvalita, šetrnost k životnímu prostředí a jedinečnost ve vztahu k regionu," uvedla předsedkyně Místní akční skupiny (MAS) Moravská cesta Julie Zendulková.

Mezi sedmi oceněnými z kraje byla firma Syrmex z Oseku nad Bečvou, která vyrábí tradiční pařené sýry. Mezi její nejznámější výrobky patří osecká parenice, korbáčiky a špalíčky.

„Vaříme sýry již přes dvacet let a to podle tradičních receptur ze slovenské Oravy. Tehdy podobné sýry na Moravě nikdo nevyráběl. Ocenění je pro nás významné, protože lidé raději sáhnou po kvalitních domácích výrobcích," řekla ředitelka firmy Jana Šudřichová.

Dalším jeho držitelem z přerovského regionu se stal výrobce textilních hraček, společnost Noe z Lipníku nad Bečvou.

„Vážíme si získaného ocenění a věříme, že tato etiketa s regionální značkou Haná ujistí kupující, že označené hračky představují naši domácí kvalitu," uvedl její vedoucí Vladimír Beckert.

Hračky Noe byly založeny před devatenácti lety a vyrábí především maňásky, filmové a knižní postavičky, pohádkové kostýmy a didaktické pomůcky pro mateřské školky. Dvakrát získaly cenu Hračka roku a jsou také čtyřnásobným držitelem takzvané Správné hračky, což je ocenění pro hračky se vzdělávací hodnotou.

„Nabízíme například logopedického hrocha, na kterém si děti mohou cvičit správnou výslovnost," dodal Vladimír Beckert.

Slavnostní předávání certifikátů všem oceněným, mezi kterými byly také výrobci medu, pečiva, piva, likérů či plstí, se uskutečnilo v sobotu 15. září u příležitosti akce Den MAS Moravská cesta v Hanáckém skanzenu v Příkazech.