Majitel vodního díla a jezu v katastru obce Kokory čelí obžalobě z nedbalostního trestného činu obecného ohrožení, za což mu hrozí odnětí svobody od dvou do osmi let. Svým jednáním v říjnu roku 2020 způsobil škodu ve výši bezmála 14 milionů korun. Domů bylo zaplavených sedm desítek, poškozených je více než stovka.

Zaplavený Brodek u Přerova, 15. října 2020
Za nedbalost, která způsobila zaplavení ulic Brodku, padl návrh na obžalobu

Obžalobě čelí jak právnická, tak fyzická osoba. „Majitel vodního díla a jezu v katastru obce Kokory Jan Filák jako jediný statutární zástupce této společnosti v souvislosti s povodňovou situací na řece Olešnici nedbal zákonných ustanovení, která vyplývají z vodního zákona. Došlo tak k vybřežení říčky Olešnice a zatopení části Brodku u Přerova s následnou majetkovou újmou, která dosáhla téměř 14 milionů korun,“ shrnul obžalobu státní zástupce David Pivoda.

„Stavidlo na jezu bylo v poloze dole, nebylo vyhrazeno a v důsledku toho se začala voda vylévat z koryta říčky a došlo k zaplavení obce,“ dodal.

Voda z Olešnice zaplavila v noci na čtvrtek 15. října 2020 několik ulic v Brodku u Přerova. Pod vodou se ocitlo asi dvacet domů a hasiči odčerpávali laguny, které se zde vytvořily.
Brodek pod vodou: Olešnice zaplavila dvě desítky domů

Co se tenkrát stalo?

Povodeň udeřila v Brodku v noci ze 14. na 15. října 2020. Voda z rozbouřené Olešnice zaplavila několik ulic - Třebízského, Nerudovu, Majetínskou, ale i 28. října nebo Masarykovo náměstí. Ulice se slily v jednu velkou lagunu a zaplavený byl i podjezd.

Hasiči se snažili ochránit hrázemi z pytlů školu, obchod i poštu. Voda ohrožovala sedmdesát domů v pěti ulicích a do dvaceti vtekla. Na místě zasahovalo patnáct jednotek. Škoda vznikla také na majetku obce.

Poškození majitelé domů, kteří přišli v úterý na hlavní líčení, se ani po čtyřech letech neubránili emocím a některým se do očí draly slzy. „Přišla jsem tehdy o všechno, kdyby mi dcera nedala nábytek, tak by mi zůstaly jen dvě válendy a manželská postel. Pod sedačkou jsem měla tolik vody,“ ukazovala rozrušeně seniorka Bohuslava Marková.

Starosta Brodku u Přerova Roman Zbožínek.
Mají zvonkohru i kino. Pracujeme na vodních nádržích, přiblížil starosta Brodku

„Zedníci to tehdy museli všechno znovu vysekat a nahodit,“ podotkla. Nejvíce jí vadí to, že zatímco ona ve svém věku na líčení i holi dorazila, obžalovaný se spravedlnosti vyhýbá. „Na jednání k soudu by se měl dostavit a hotovo, nebo mu dát řádnou pokutu, a on by přišel,“ zdůraznila.

Ještě dnes se při vzpomínce na povodeň neubrání slzám Veronika Králová z Třebízského ulice. „Kdyby si to zajistil, jak měl, nemuseli bychom tady dnes stát,“ krčí rameny. „Přijeli jsme tehdy z Olomouce a chystali se spát. Pak jsme uslyšeli ránu a do domu vletěla voda. Volala jsem hned tchýni, která je hasič. Než přijeli, táhli jsme mladého oknem, protože bylo komplet všechno vytopené. Barák byl zničený a dodnes ho opravujeme,“ líčila na chodbě soudu.

Obhájce obžalovaného: Je po transplantaci

Poškození se ale v soudní síni vysvětlení a případné omluvy od obžalovaného nedočkali. „Pan Filák je těžce nemocný člověk a z toho důvodu se nezúčastnil líčení. Měl transplantované dva orgány,“ vysvětlil jeho obhájce s tím, že žádá o odročení hlavního líčení, protože se chce obžalovaný jednání osobně zúčastnit.

Obžalovaný M. M. u krajského soudu v Olomouci kvůli ubodání otce v Tovačově
Opilý a na pervitinu zabil tátu. Za běsnění v Tovačově dostal 8 let

Mezi zmocněnci poškozených to ale vřelo. „Vnímám jednání obžalovaného obstrukčně. Inicioval jsem, aby se nařídilo toto hlavní líčení, protože v květnu, kdy mělo být, byla den předtím zaslána lékařská zpráva s tím, že má problémy se srdcem a není schopen se ho zúčastnit,“ řekl Michal Krčma, který jako zmocněnec zastupuje několik poškozených. Obžalovaný se podle něj soudu vyhýbá.

Takto to vypadalo u soudu:

„Moji klienti ho v pondělí natočili, jak jede vlastním vozidlem do firmy společnosti a nejeví známky nějakého zdravotního handicapu - nikdo ho ani nedoprovázel. Šel běžně do práce, tak nevím, proč by neměl přijít k hlavnímu líčení. Tato nahrávka je součástí trestního spisu,“ řekl zmocněnec.

Volby v Troubkách
Povodně jako téma? V Troubkách to stále platí

„V případě zpracování znaleckého posudku podáme podnět orgánům činným v trestním řízení a také Lékařské komoře, jestli zdravotní stav skutečně vylučoval nebo nevylučoval účast na hlavním líčení,“ doplnil. Protože soudkyně považuje omluvu obžalovaného za nedůvodnou, bude hlavní líčení pokračovat ve středu.